Po raz pierwszy od lat w Pekinie widać niebo

To, co dla większości z nas wydaje się czymś oczywistym, może się okazać ewenementem w innym miejscu na świecie. Czymś takim jest na przykład możliwość zobaczenia niebieskiego nieba nad swoim miastem. Mieszkańcy Pekinu świętują właśnie pierwszy raz od kilkunastu lat, kiedy mogą zobaczyć gwiazdy. Smog w Pekinie ustąpił. 

Nowe przepisy ograniczyły smog

Regularne badania czystości powietrza są przeprowadzane w Pekinie od 2008 roku. Przez cały ten czas wskaźniki były zatrważające, jednak w ostatnich miesiącach uległy poprawie. Główną przyczyną zmian na lepsze są nowe przepisy wprowadzone w zeszłym roku, które ograniczyły możliwość spalania węgla w mieście oraz poza nim. Stare budynki zaczęły być modernizowane, natomiast nowe muszą spełniać restrykcyjne warunki oraz są ogrzewane gazem.

Pozytywne zmiany w jakości powietrza zaczęły być odczuwalne już zimą zeszłego roku, kiedy to w grudniu zanieczyszczenie spadło o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dzięki sukcesywnie wprowadzanym i egzekwowanym przepisom, sierpień 2019 roku stał się pierwszym miesiącem, w którym mieszkańcy Pekinu mogą podziwiać niebo bez smogu.

Początek dobrych zmian

Władze Pekinu nie ogłosiły jednak pełnego sukcesu i nie spoczęły na laurach. Smog nadal będzie się pojawiał, jak wynika z ostrzeżeń dla turystów. Należy się go spodziewać głównie w zimie, kiedy wzrasta zanieczyszczenie wynikające z ogrzewania domów węglem. Planowane są dalsze odgórne zarządzenia, które będą miały na celu zwalczanie smogu. Być może Pekin na dłużej odzyska czyste niebo i czyste powietrze.

Chiny nadal w 60% wytwarzają energię właśnie z węgla i to w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Dlatego niewątpliwy sukces Pekinu nie przekłada się na teren całego kraju. Chiny są jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. 

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,024ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze