Planowałeś tam podróż? Lepiej odłóż to na później… Te dwa kraje ogłosiły stan wojenny

W związku z konfliktem zbrojnym o Górski Karabach zarówno Armenia jak Azerbejdżan ogłosiły wprowadzenie stanu wojennego.

Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o eskalację sytuacji. Według Erywania siły Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Z kolei ministerstwo obrony w Baku podało, że siły zbrojne Armenii „przeprowadziły duże prowokacje” i ostrzelały pozycje azerbejdżańskiej armii i przygraniczne miejscowoś

Armenia – stan wojenny i powszechna mobilizacja

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował dziś o wprowadzeniu w tym kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu.

Premier Paszynian napisał na Facebooku:

Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji.

Wcześniej stan wojenny i powszechną mobilizację ogłosiły władze Górskiego Karabachu.

Azerbejdżan – stan wojenny i godzina policyjna

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisał dziś dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na całym terytorium kraju. Stan wojenny będzie obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek. W części miast wprowadzona będzie godzina policyjna.

doradca Alijewa Hikmet Gadżijew zacytował dokument:

Z uwagi na prowokacje sił zbrojnych Armenii na linii kontaktowej i prowadzonej w celu przeciwdziałania armeńskiej agresji operacji kontrofensywnej, od godz. 00.00 28 września wprowadzony będzie stan wojenny na całym terytorium Azerbejdżanu.

Wprowadzona będzie też godzina policyjna w wielu miastach, w tym w stołecznym Baku. Ma obowiązywać w godzinach 21-6.

Jak podkreślił Gadżijew, podczas obowiązywania godziny policyjnej obywatele nie mogą przebywać na ulicach i w innych miejscach publicznych bez specjalnego pozwolenia. Będą też wdrożone ograniczenia dotyczące wjazdu i wyjazdu oraz ruchu środków transportu.

Wcześniej informowano, że stan wojenny będzie wprowadzony w części kraju w związku z sytuacją wokół Górskiego Karabachu.

MSZ ostrzega Polaków

Z uwagi na napiętą sytuację wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem oraz linii kontaktu wokół Górskiego Karabachu, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Baku zaleca unikania podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego.

W komunikacie Ambasady czytamy:

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, śledzenie lokalnych mediów pod kątem aktualizacji bieżących informacji, unikania tłumów i zgromadzeń oraz w miarę możliwości unikania podróżowania środkami transportu publicznego. Prosimy o stosowanie się do zaleceń miejscowych władz.

Z kolei w Armenii w związku z ogłoszeniem w Republice Armenii stanu wojennego, Ambasada RP w Erywaniu prosi obywateli RP przebywających w Armenii o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do zaleceń władz miejscowych dla obcokrajowców, w przypadku ich ogłoszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here