Pilne: Rząd wprowadza obowiązkowe testy przed przylotem do Polski!

Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do Polski spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy przed przylotem do kraju. Takie informacje przekazał we wtorek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rząd wprowadza także inne obostrzenia.

Wiceminister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, jakie testy – PCR czy antygenowe, będą musiały wykonywać osoby wracające do Polski od 15 grudnia spoza strefy Schengen oraz o to, czy z obowiązku testowania będą zwolnione osoby zaszczepione, odpowiedział:

Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju.

Zaszczepieni zwolnieni z obowiązkowych testów?

Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że obowiązkowe testy obowiązywać będą wszystkich:

Obowiązkowe testy na koronawirusa
Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Podczas konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz doprecyzował, że z obowiązku wykonywania testów zwolnione są osoby w pełni zaszczepione szczepionkami uznawanymi w Unii Europejskiej.

Jednak później kancelaria Premiera wysłała informację o tym, że szczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania:

Czekamy na ostateczne rozporządzenie i uściślimy tę informację.

Świąteczne obostrzenia

Najważniejsze zmiany oprócz obowiązkowych testów dla przylatujących do Polski ze spoza strefy Schengen, to nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna.

Restauracje, bary i hotele oraz kina, teatry i obiekty sportowe – od 15 grudnia zmniejszono dopuszczalne obłożenie przez osoby niezaszczepione do max. 30 proc. Zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,895ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze