Pasażerka pozwała Ryanaira o opłatę za bagaż! Sąd stanął po jej stronie

Polityka bagażowa tanich linii lotniczych niejednokrotnie powoduje zdumienie, niedowierzanie i złość wśród pasażerów. A tanie latanie staje się coraz mniej tanie. Ta pasażerka poczuła się na tyle poirytowana podczas swojego lotu, że postanowiła podać Ryanaira do sądu. O co chodziło? Oczywiście o opłaty za bagaż.

Ryanair nie zmieni polityki bagażowej

Hiszpanka leciała z Madrytu do Brukseli, kiedy okazało się, że musi zapłacić dodatkową kwotę w wysokości 20 euro za wejście do samolotu z małą walizką, która mieściła się w strefie bagażowej. Kobieta postanowiła walczyć o swoje prawa w sądzie.

Jak informuje The Telegraph, hiszpański sąd uznał kwotę wskazaną przez przewoźnika za nadmierną i orzekł, że linie lotnicze nie mogą pobierać opłat za walizkę, której wymiary i ciężar można bez problemu przewozić w kabinie. Sąd uznał także, że te warunki w regulaminie Ryanaira są niezgodne z prawem hiszpańskim jak i europejskim i przewoźnik ma je usunąć ze swojej polityki bagażowej. Dodatkowo ma zapłacić pasażerce odsetki. Jednak kobieta nie może liczyć na żadne odszkodowanie, ponieważ sędzia nie uznał, że sprawa była aż tak stresująca dla pasażera.

Po zaistniałej sytuacji przewoźnik wyraźnie poinformował też, że nie zmieni swojej polityki bagażowej, tłumacząc, że pasażerowie są zachłanni i aroganccy:

To orzeczenie nie wpłynie na politykę bagażową Ryanair, ani w przeszłości, ani w przyszłości. Jest to osobny przypadek, ponieważ błędnie cytowało Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) i źle zinterpretowało swobodę handlową linii lotniczych w zakresie określania wielkości ich bagażu kabinowego.

Przypomnijmy politykę bagażową Ryanair:

Bez pierwszeństwa wejścia na pokład:

Mała osobista torba (40 cm x 20 cm x 25 cm) jest dołączona do wszystkich rodzajów opłat pasażerskich. Przykłady obejmują torebkę, torbę na laptopa i mały plecak. Ta torba musi zmieścić się pod siedzeniem przed tobą.Oprócz bagażu podręcznego na pokład można zabrać również bagaż bezcłowy.

Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego

Pozwala skorzystać z kolejki pierwszeństwa, a także jest to jedyna możliwość, aby zabrać na pokład 2 sztuki bagażu: 1 mały bagaż, który mieści się pod siedzeniem pasażera z przodu, oraz drugi (do 10 kg), który można umieścić w schowku nad siedzeniem. Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego kosztuje od 6£/€ do 14£/€ oraz nie podlega zwrotowi pieniędzy. Może również być zamienione na inną opcję bagażu.

10 kg bagaż rejestrowany

Umożliwia wniesienie bagażu do 10 kg, który należy zostawić w punkcie odprawy. Bagaż można będzie odebrać z taśmy bagażowej na lotnisku po wylądowaniu. Klienci bez pierwszeństwa wejścia na pokład, którzy nie dodali bagażu do swojej rezerwacji, mogą nadal wykupić na lotnisku bagaż na kółkach do 10 kg w punkcie odprawy bagażowej za podwyższoną cenę.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Pozdrawiam Brussels Airlines i ich przyzwalanie na przewożenie bagaży podręcznych ponad miarę. Dzięki temu ludzie ładują do samolotu walizki takich rozmiarów, że zajmują część schowka na trzy osoby. Ostatnio w takiej sytuacji ja i kolega musieliśmy pokonać kurs z małymi plecaczkami i kurtkami między naszymi nogami, bo książętom szkoda uczciwości na przestrzeganie przepisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze