Otwarto nowe lotnisko w Polsce. Miejsce zaskakuje!

Lokalne lotnisko z pasem startowym dla małych samolotów zostało w sobotę otwarte w Suwałkach (woj. podlaskie). Inwestycja kosztowała 27 mln zł.

Małe lotnisko dla ruchu turystycznego

Pas startowy ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Według założeń, obiekt będzie służył przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Mogą z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Na uroczystość przyleciało ok. 40 samolotów uczestniczących w 22. Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa Mazur. Do Suwałk przyleciał także mały samolot pasażerski dla kilkunastu osób.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział:

Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś powiedział, że lotnisko w Suwałkach oddziaływuje na całe województwo i kraj. „Pas startowy to też droga, która idzie w przyszłość. To jest rozwój lokalnych struktur gospodarczych, to jest pomoc dla biznesu, kultury, turystyki i sportu” – powiedział Olbryś.

Inwestycja w Suwałkach była finansowana z trzech źródeł. 11 mln zł pochodziło z budżetu Suwałk, 10 mln zł przekazała firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli. 6 mln zł dał samorząd województwa podlaskiego.

Pas startowy został zbudowany w lipcu 2019 r. Od tego czasu trwały procedury odbioru technicznego obiektu, a także uzyskanie certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Obiekt jest już wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A to oznacza, że można już z niego korzystać. W Suwałkach już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze statki powietrzne: prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Żródło: UM Suwałki

8 KOMENTARZE
  1. No nie poszło posłowi Zielińskiemu ,bo chciało Chłopisko latać ,jak marszałek erekcyjny na Podkarpacie .A tu fucha się wymskla.

  2. Plyty wiorowe to kleje i wiory.Mam z nich meble na wysoki polysk i roczny katar od trujacego kleju przeszlam wkrotce po ich umieszczeniu w sypialni. Majac lasy, po co pozwalamy na fabryki szkodliwych mebli w Polsce ?

  3. no i dobrze, im więcej małych lotnisk tym ciekawsze będzie dotarcie na weekend i to bez korków 🙂 p.s. ciekawe czy w FS2020 już będzie skoro mapy się online dociągają… trzeba sprawdzić na MS BingMaps 🙂

  4. Czemu zaskakuje to już Polska północno- wschodnia nie może mieć lotniska dobrych połączeń kolejowych ?

  5. Najlepiej Suwalszczyzna odgrodzic i zaorac to już nie jest Polska

  6. A jest ten port w MFS2000???

  7. I skończy się jak z Radomiem. A mogliby rozwijać Łódź do której przylatuje zaledwie kilka samolotów dziennie

  8. najciekawsze to że samorząd Wojewódzki do ostatniego dnia zwlekał z wydaniem decyzji na zgodę a z dofinansowaniem do lotniska też się nie spieszyli z uwagi na to że sami posiadają lotnisko w okolicy Białymstoku i nowe lotnisko w województwie to już jest niechęć albo nawet obraza dla Wojewódzkiego Śledzikowa. Suwałki zresztą od czasu kiedy Białystok został województwem zawsze stoją na uboczu ze wszystkimi inwestycjami wojewódzkimi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here