Oto 10 największych lotnisk w Europie! Numer 1 Cię zaskoczy!

Koronawirus pomieszał szyki całej branży lotniczej. Jednak wprowadzane obostrzenia w Europie miały ogromny wpływ na porty lotnicze i ilość podróżnych przez nich obsługiwanych. Pandemia odbiła się także na wynikach największych lotnisk na starym kontynencie. Dotychczasowy lider spadł daleko za podium, na którym pojawiły się lotniska, które mogą być zaskoczeniem.

Najnowszy raport ACI Europe wyraźnie pokazuje wpływ pandemii na branżę lotniczą. Ruch pasażerski wzrósł w 2021 roku o 37%, ale to wciąż aż 59% mniej niż przed pandemią. Realnie obsłużono aż 1,4 mld pasażerów mniej niż w 2019 roku.

Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI EUROPE, powiedział:

– Po utracie 1,72 miliarda pasażerów w 2020 roku wszyscy mieliśmy duże nadzieje na silne ożywienie w 2021 roku. Jednak ubiegły rok okazał się kolejnym trudnym, ponieważ europejskie porty lotnicze straciły kolejne 1,4 miliarda pasażerów w porównaniu z 2019 rokiem. Oznacza to, że nadal znajdują się pod dużym obciążeniem, z systemową słabością finansową w naszej branży.

Które państwa w Europie radziły sobie najlepiej?

W 2021 r. w portach lotniczych na rynku UE+ ruch pasażerski wzrósł o +29,2% w porównaniu z poprzednim rokiem. Nadal co prawda pozostawał na poziomie -64,6% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii (2019 r.). Tymczasem porty lotnicze w pozostałej części Europy odnotowały 59,4% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. To oznacza tylko -34,4% spadek w porównaniu z poziomem sprzed pandemii. W porównaniu z 2019 r. najlepsze wyniki odnotowały lotniska w Rosji (-24,4%) i Armenii (-29,3%). Izrael (-72,9%) był godnym uwagi wyjątkiem w bloku

Dla porównania w Unii Europejskiej najlepsze wyniki roczne w stosunku do 2019 r. osiągnęły lotniska w Grecji (-46,8%), Rumunii (-52,7%), Luksemburgu (-53,9%), Cyprze (-55,6%), Bułgarii (-55,9%) – tuż za nimi plasują się Hiszpania (-56,4%) i Portugalia (-57,9%). Na drugim końcu spektrum największe straty w ruchu pasażerskim poniosły lotniska w Finlandii (-80,5%), Wielkiej Brytanii (-78,1%), Czechach (-74,8%) i Irlandii (-74,4%). Powodem tak ogromnych spadków były surowe ograniczenia wprowadzane przez te kraje.

Największe lotniska w Europie? Na szczycie Turcja i Rosja

Przez cały rok 2021 Stambuł był najbardziej ruchliwym europejskim lotniskiem, a następnie Moskwa Szeremietiewo. Na kolejnych miejscach uplasowały się Paryż Charles de Gaulle, Amsterdam Schiphol i Moskwa Domodiedowo. Londyn Heathrow zamyka pierwszą dziesiątkę, tylko dzięki poluzowaniu obostrzeń w Wielkiej Brytanii pod koniec 2021 roku.

Źródło: ACI Europe

Patrząc na nadchodzące miesiące, Jankovec powiedział:

Mamy nadzieję, że w miarę zbliżania się wiosny ruch lotniczy poprawi się. (…) Przyjęcie przez UE zaktualizowanego zalecenia dotyczącego podróży wewnątrzeuropejskich powinno zasadniczo potwierdzić, że systemy podróżowania będą w końcu opierać się na stanie zdrowia podróżnych, a nie na ich pochodzeniu. Jednak będzie to bez znaczenia, jeśli rządy w końcu przyjmą plan i nie będą skutecznie koordynować

Zobacz też koniecznie:

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze