Od dzisiaj nasi sąsiedzi zaostrzają reżim graniczny w związku z pandemią

Od piątku 10 kwietnia Niemcy zaostrzają reżim graniczny w związku z pandemią koronawirusa. Do RFN będą mogły nadal wjechać osoby udające się do pracy.

Bez ważnego powodu nie wjedziesz

Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Społecznych Saksonii informuje, że od 10 kwietnia podróżującym bez ważnego powodu nie wolno wjeżdżać do Niemiec. Oznacza to zakaz wjazdu – na przykład – ze względów turystycznych lub w celu odwiedzin. Choć zaostrzenia są inicjatywą federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, to za wprowadzenie kontroli odpowiadają landy. W przypadku granicy z Polską są to Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia.

Zakaz nie obejmuje kierowców pojazdów towarowych i podróżujących przez Niemcy do innego kraju. Wjazd będzie możliwy także dla osób, które regularnie przekraczają granicę ze względu na pracę po stronie niemieckiej oraz dla pracowników sezonowych. W obu przypadkach na granicy trzeba będzie okazać umowę lub zaświadczenie zatrudnienia wydane przez pracodawcę.


W przypadku pracowników sezonowych pracodawca będzie miał obowiązek na 14 dni odizolować nowych pracowników od pozostałych zatrudnionych i zapewnić wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, jak – na przykład – odpowiedni odstęp pomiędzy pracującymi i dostęp do środków dezynfekujących.

Polscy obywatele mieszkający na terenie Niemiec i wracający po 10 kwietnia z Polski do miejsca swojego zamieszkania będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Przepisy będą obowiązywać do 19 kwietnia.

źródło: PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here