Nowe lotnisko w Lizbonie: Portugalia inwestuje miliony w przyszłość transportu lotniczego

Portugalski rząd zatwierdził właśnie budowę nowego lotniska w Lizbonie. Ma ono powstać w gminie Alcochete i zastąpi obecny międzynarodowego port lotniczy Humberto Delgado w stolicy Portugalii. Nowe lotnisko, nazwane na cześć poety Luísa de Camõesa, będzie kosztować około 6,1 miliarda euro, choć szacuje się, że ostateczny koszt może wynieść nawet 8-9 miliardów euro.

Lokalizacja i zalety

Nowe lotnisko w Lizbonie powstanie na południowym brzegu rzeki Tag, około 40 km od centrum portugalskiej stolicy, na terenie dotychczasowego poligonu wojskowego. Decyzja ta była wynikiem wielu dekad dyskusji i analiz różnych lokalizacji. Alcochete wybrano ze względu na dostępność publicznych terenów oraz lepsze połączenia komunikacyjne.

Nowe lotnisko w Lizbonie – infrastruktura i przepustowość

Nowe lotnisko w Lizbonie będzie miało początkowo dwie drogi startowe, z możliwością rozbudowy do czterech, co pozwoli na obsługę do 100 milionów pasażerów rocznie do 2050 roku. Planowane zakończenie budowy pierwszej drogi startowej to rok 2030, a drugiej – 2031. Projekt zakłada również integrację z siecią kolejową i drogową, co ma wspierać gospodarczy rozwój regionu oraz poprawę dostępności komunikacyjnej.

Finansowanie

Budowa nowego lotniska będzie finansowana z kilku źródeł. Główne koszty inwestycji będą pokrywane zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Vinci Airports, zarządzający lotniskami w Portugalii, w tym Humberto Delgado w Lizbonie, jest kluczowym partnerem w tym projekcie. Vinci Airports wraz z ANA (Aeroportos de Portugal) zobowiązali się do inwestycji w rozbudowę infrastruktury lotniskowej oraz modernizację obecnych obiektów, aby zapewnić płynne przejście do nowego systemu operacyjnego. Dodatkowym źródłem finansowania tego projektu będą fundusze unijne. Minister infrastruktury Miguel Pinto Luz zastrzega natomiast, że inwestycja ta nie będzie finansowana z budżetu państwa.

Nowy most na Tagu

W związku z budową nowego lotniska, planowana jest również budowa nowego mostu nad rzeką Tag, łączącego Lizbonę z Alcochete. Most Chelas-Barreiro skróci czas podróży między Lizboną a Alentejo i Algarve o co najmniej 30 minut. Nowa przeprawa mostowa umożliwi również lepsze połączenia kolejowe z regionem Barreiro i Moita do stolicy oraz szybki dostęp do Évory i Beja. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy infrastruktury transportowej w regionie oraz wspierania jego rozwoju gospodarczego.

Prace wstępne i modernizacje

Portugalski rząd przewiduje środki na realizację prac wstępnych, takich jak szybkie wyjścia z pasów startowych i inne niezbędne modernizacje istniejących obiektów. Nim powstanie nowy port, obecne lotnisko zostanie rozbudowane, bo działa na granicy przepustowości. Później jednak zostanie zamknięte. Te działania mają na celu zmniejszenie obciążeń operacyjnych lotniska Humberto Delgado w okresie przejściowym.

Nowe lotnisko w Lizbonie – długo oczekiwana decyzja

Decyzja o budowie nowego lotniska, którą podjął, wybrany zaledwie dwa miesiące wcześniej, centroprawicowy rząd mniejszościowy została podjęta po latach wahania. Portugalska branża turystyczna przyjęła ją z entuzjazmem, podkreślając, że inwestycja jest niezbędna, ponieważ lotnisko Humberto Delgado działa na pełnych obrotach i wkrótce nie będzie w stanie obsłużyć rosnącego ruchu turystycznego. Według Reuters, pierwszy kwartał 2024 roku był najlepszy w historii Portugalii pod względem liczby zagranicznych turystów.

“Mam nadzieję, że to ostateczna decyzja i że nie zostanie ona zakwestionowana przez kolejne rządy, co niestety miało miejsce w przeszłości” – powiedział Francisco Calheiros, przewodniczący Portugalskiej Konfederacji Turystyki.

Źródła: Portugal News, Lisbob, LisbonGo, The Portugal News

Przeczytaj też: Najpiękniejsze plaże w Algarve – TOP 8 niewiarygodnych miejsc na urlop

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też