Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycone w Polsce! Będziesz zaskoczony

Trzeba być prawdziwym szczęściarzem, żeby zobaczyć to zjawisko na żywo. Lodowe włosy, bo o nich mowa są bardzo rzadkie. Niezwykłą formację udało się jednak spotkać i sfotografować na początku tego roku w Wigierskim Parku Narodowym. Wszyscy byli zachwyceni.

Po raz pierwszy opisano ten fenomen w 1918 roku, jednak nikt nie bardzo wiedział dlaczego one powstają.
Dopiero w 2015 roku naukowcy z Niemiec i Szwajcarii odkryli że do powstania przyczynia się grzyb Exidiopsis effusa – czyli Łojówka różowawa. Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Co ciekawe, tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym w Polsce.

Więcej dowiecie się na FB Wigierskiego Parku Narodowego.


Anna Krzysztofiak opisała:

Kiedy pierwszego dnia tego roku wybrałam się na spacer nad Starorzecze Czarnej Hańczy, las ukazał mi swoje magiczne oblicze. Na wielu leżących na ziemi martwych gałęziach pojawiły się, przypominające śnieżnobiałe włosy, delikatne twory. Po dotknięciu topniały szybko, były bowiem zbudowane z cieniutkich, nitkowatych kryształów lodu. Dawniej przypisywano im magiczne znaczenie, a zjawisko to nazywano włosami lub peruką wiedźmy. Tajemnicę ich powstawania odkryto dopiero w 2015 roku, choć zjawisko opisano po raz pierwszy już w 1918. Dwaj naukowcy z Niemiec i Szwajcarii udowodnili, że do powstania tego fenomenu potrzebne są trzy komponenty: wysoka wilgotność powietrza, temperatura poniżej zera i …. grzyb łojówka różowawa (Exidiopsiseffusa). To właśnie działanie grzybni powoduje, że wilgoć zawarta w martwym drewnie jest „wyciskana” drobnymi otworami na zewnątrz, gdzie zamarza w długie i cieniutkie kryształy. Zjawisko to występuje na całej półkuli północnej, jest jednak rzadkie i każdy, kto spotkał lodowe włosy podczas swojej wędrówki może się uważać za szczęśliwca. Mam nadzieję, że to dla nas dobra wróżba na Nowy Rok, czego i Wam życzę!

Zobacz jak powstają:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here