Nasz sąsiad zmienia zasady wjazdu do kraju

Planujecie wyjazd na ferie zimowe do Słowacji? Od dzisiaj w kraju obowiązują nowe zasady dla podróżujących. Dotyczą one również osób wjeżdżających z Polski. Najważniejsze zasady dotyczą kwarantanny po przyjeździe do kraju. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zwolnieni są z kwarantanny. Z kolei dla niezaszczepionych kwarantanna została skrócona do pięciu dni. Kwarantannę można zakończyć, robiąc test po przyjeździe.

Co z kwarantanną po przyjeździe do kraju?

Osoby niezaszczepione musiały dotąd po przyjeździe z zagranicy spędzić w kwarantannie 10 dni.

Od 4 lutego kwarantanna dla osób niezaszczepionych kończy się piątego dnia. Warunkiem jest brak widocznych objawów choroby. Osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny.

Chcesz skrócić kwarantannę, a nie jesteś zaszczepiony? Jest i na to sposób. Musisz wykonać test PCR już na terenie Słowacji. Jednak Urząd Zdrowia Publicznego (UVZ) ostrzega przed trudnościami związanymi z wykonaniem testu. – W związku z falą zakażeń wariantem Omikron koronawirusa trudno znaleźć laboratorium, w którym można wykonać test w zaplanowanym czasie.

Kolejny warunek – formularz eHranica

Osoby niezaszczepione przy każdorazowym przyjeździe na Słowację muszą wypełnić internetowy formularz eHranica.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy wypełniają taki formularz tylko raz na sześć miesięcy.

Dodatkowe ważne informacje

Z wypełniania formularza i z ewentualnej kwarantanny zwolnione są dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują takie same zasady, jak ich rodziców lub opiekunów.

Dla władz osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przyjęła co najmniej dwie dawki szczepionki dwudawkowej oraz ci, którzy mają dawkę przypominająca. Od przyjęcia ostatniego preparatu nie może upłynąć dziewięć miesięcy. Dla ozdrowieńców granicznym czasem wjazdu na Słowację jest 180. dzień od pokonania choroby.

Źródło: PAP

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze