Największy samolot świata odbył swój pierwszy lot! Zobacz

Największy na świecie samolot odbył pomyślnie swój dziewiczy lot. Maszyna wystartowała z lotniska na pustyni Mojave w Kalifornii i w ciągu 2,5-godzinego lotu osiągnęła wysokość 5182 m oraz szybkość 304 km/godz.

Gigant w przestworzach

Największy na świecie samolot składa się z dwóch kadłubów połączonych skrzydłami o rozpiętości 117 m, tzn. równej długości boiska do futbolu amerykańskiego. Dla lepszego wyobrażenia warto wspomnieć, że rozpiętość skrzydeł Airbusa A380 wynosi 79,75 m. Maszyna ma być nośnikiem dla trzech rakiet, z których każda będzie w stanie wynieść średniej wielkości satelitę na orbitę okołoziemską. Maszynę zbudowała firma Stratolaunch.

Samolot napędzany jest sześcioma silnikami stosowanymi do napędu jumbo-jetów Boeing 747. Stratolaunch określa swój samolot jako największy na świecie. Tvn24 informuje, że w pełni załadowany i gotowy do startu Stratolaunch ma ważyć prawie 600 ton.

Olbrzyma pilotował Evan Thomas. Mówił dziennikarzom, że lot był fantastyczny i przez większość czasu maszyna zachowywała się tak jak przewidywano – pisze fakty.interia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here