Na razie tam nie leć. Te kraje wzmacniają i przedłużają lockdown

Druga fala epidemii koronawirusa we Francji jest niezwykle trudna – oświadczył w czwartek na konferencji prasowej premier Jean Castex. Szef rządu ogłosił przedłużenie o co najmniej kolejne 15 dni obowiązującego od 30 października lockdownu. Oświadczył, że zniesienie lub zmniejszenie obostrzeń byłoby teraz nieodpowiedzialne.

Co 30 sekund ktoś przyjmowany jest do szpitala we Francji z powodu koronawirusa. Od początku epidemii na Covid-19 zmarły 42 535 osoby – poinformował szef rządu, wskazując, że w kraju przekroczono liczbę hospitalizacji z kwietnia.

Szef rządu podsumował również efekty obowiązującego od dwóch tygodni lockdownu.

Premier mówił:

Efekty są jak dotąd spójne z tym, czego oczekiwaliśmy: narodowa kwarantanna ogranicza podróże, które nie są konieczne, ale zachowuje edukację naszych dzieci i ogranicza w jak największym stopniu jej wpływ na zatrudnienie i gospodarkę.

Premier nie wykluczył złagodzenia części obostrzeń sanitarnych od 1 grudnia.

Słowenia zaostrza lockdown

Słowenia zaostrzy lockdown na dwa tygodnie, aby zmniejszyć wzrost zakażeń koronawirusem. Nie będą działały transport publiczny i wszystkie sklepy poza niezbędnymi. W sąsiedniej Chorwacji zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń – 3082. W Słowenii pozostaną też zamknięte szkoły i przedszkola. Wszystkie zgromadzenia z wyjątkiem osób z tego samego gospodarstwa domowego będą całkowicie zakazane.

Część ograniczeń wejdzie w życie w piątek, zwłaszcza zakaz zgromadzeń. Inne obowiązywać będą od soboty lub od poniedziałku. A w poniedziałek wejdzie w życie ograniczenie liczby osób przekraczających granicę bez kwarantanny.

Minister zdrowia Tomaż Gantar poinformował, że wprowadzone wcześniej ograniczenia były częściowo skuteczne, gdyż wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa przeszedł na liniowy z wykładniczego, ale nie były one wystarczające, aby zmniejszyć wyjściową liczbę nowych przypadków.

Nowe ograniczenia przywracają Słowenii mniej więcej wiosenny poziom blokady, kiedy to wszystkie sklepy oprócz niezbędnych zostały zamknięte, transport publiczny został zawieszony, a uczniowie uczyli się zdalnie.

W Chorwacji rekordowa liczba zakażeń

W sąsiedniej Chorwacji zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 3082 – najwięcej od rozpoczęcia pandemii przed dziewięcioma miesiącami – poinformował w czwartek premier Andrej Plenković. Podkreślił jednocześnie, że tempo wzrostu zakażeń zwalnia.

Premier zaapelował na posiedzeniu rządu do obywateli, aby przestrzegali obostrzeń.

Chorwaci są zobowiązani do noszenia maseczek w pomieszczeniach publicznych oraz w środkach transportu publicznego, a firmy są zachęcane do organizowania pracy z domu, gdzie tylko jest to możliwe. Konserwatywny rząd zapowiedział, że będzie próbował uniknąć całkowitego lockdownu lub godziny policyjnej, aby nie doprowadzić do paraliżu gospodarki.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here