Marzyłeś o tej podróży? Lepiej jeszcze poczekaj. Ogłoszono przymusową kwarantannę dla Polaków

Władze Nowego Jorku ogłosiły, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu stanów. Kwarantanną objęte zostaną też osoby ze wszystkich oprócz 31 krajów na świecie, w tym z Polski.

Przymusowa kwarantanna

Przymus 14-dniowej kwarantanny dotyczy osób, które chcą przyjechać do stanu Nowy Jork z obszarów, gdzie w ciągu siedmiu dni pozytywny wynik testów na korowirusa uzyskuje średnio więcej niż 10 osób na 100 tys. lub gdzie w tym samym okresie jest ponad 10 proc. zakażeń.

Pięć dodanych do listy stanów to: Arizona, Minnesota, Nevada, Rhode Island i Wyoming. Są na niej obecnie łącznie 33 stany m.in. Illinois, Floryda i Teksas, a także dwa terytoria zależne USA. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są podróżni przybywający do Nowego Jorku w celach biznesowych.

Andrew Cuomo, gubernator powiedział:

Wirus rozprzestrzenił się w całym kraju, liczba nowych przypadków wzrosła o ponad 15 proc. w ciągu ostatnich 10 dni. Tym pilniejsza jest zatem potrzeba zachowania czujności w domu.

Podróżni przybywający ze stanów znajdujących się na liście, w tym także rezydenci Nowego Jorku, muszą przed opuszczeniem lotniska wypełnić formularz, na którym należy podać, skąd przylatują i dokąd się udają. Linie lotnicze wydają druk w samolocie i jest on dostępny online.

Osobom niestosującym się do nakazu grozi grzywna w wys. 2000 dolarów. Będą one także doprowadzane na przesłuchanie w celu odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Gubernator dodał:

To tylko z prostego powodu, że bardzo ciężko pracowaliśmy, aby obniżyć szybkość rozprzestrzeniania wirusa. (…) Nie chcemy, aby to rosło, ponieważ wiele osób przyjeżdża do tego regionu i mogą przywieźć infekcję ze sobą. Nie byłoby to złośliwe ani wrogie, ale wciąż realne.

W poniedziałek wieczorem wydał on dekret wykonawczy nakładający obowiązek kwarantanny na zagranicznych podróżnych. Także oni będą musieli wypełniać formularze Departamentu Zdrowia (DOH).

Gubernator poinformował także:

Obserwujemy niepokojący wzrost (przypadków wirusa) w krajach na całym świecie, zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Izraelu. Dlatego zamierzamy zwiększyć naszą ingerencję. Podpisuję rozporządzenie nakazujące Departamentowi Zdrowia ostrzegania podróżnych, że mamy obowiązkową kwarantannę. Będzie to dotyczyć (…) wszystkich oprócz 31 krajów na świecie.

Obowiązek kwarantanny obejmuje też Polskę.

Wśród państw niepodlegających zarządzeniu znajdują się m.in. Nowa Zelandia, Kambodża i Tajwan. Większość z nich to małe, egzotyczne terytoria, jak Anguilla, Sint Eustatius czy Montserrat.

Cuomo uzasadniał rozporządzenie decyzją federalnych Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) o zaprzestaniu wzmożonych badań przesiewowych na lotniskach przy jednoczesnym alarmującym wzroście liczby przypadków Covid-19 na całym świecie. Podkreślił, że stanowi to zwiększone zagrożenie dla postępów Nowego Jorku w batalii z koronawirusem.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here