Lecisz do Nowej Zelandii? Sprawdź nowe zasady dla odwiedzających – już od 1 października

Wybierasz się do Nowej Zelandii? Od 1 października będą obowiązywać odwiedzających nowe zasady. Podróżnicy będą musieli poprosić NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) o wjazd do kraju.

Możesz zostać nawet 3 miesiące

Władze umożliwią podróżującym z 60 krajów, gdzie zniesiono obowiązek wizowy pobyt w Nowej Zelandii przez okres do trzech miesięcy. Obywatele brytyjscy będą mogli pozostać tam przez sześć miesięcy. Posiadacze paszportów tych krajów i terytoriów nie muszą ubiegać się o wizę przed podróżą do NZ, ale muszą posiadać NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority). Taki obowiązek dotyczyć będzie także pasażerów statków wycieczkowych ze wszystkich krajów. NZeTA nie będzie wymagana tylko dla australijskich posiadaczy paszportów i stałych mieszkańców niektórych wyspy Pacyfiku.

Poniżej znajdziesz listę 60 krajów, w których zniesiono wizy do Nowej Zelandii, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady i wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Podobnie jak ESTA w Stanach Zjednoczonych, NZeTA będzie obowiązywać dla wizyt w Nowej Zelandii.

Wniosek o NZeTA można złożyć online na stronie www.immigration.govt.nz/nzeta lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Immigration New Zealand. W trybie online koszt wyniesie ok 30 zł na osobę, kiedy będziesz korzystał z aplikacji zmniejszy się do ok 22 zł. Zostanie również naliczona dodatkowa opłata w wysokości ok 88 zł za osobę na rzecz ochrony turystyki międzynarodowej (IVL). Szacuje się, że w ciągu 5 lat kwota przyniesie dla kraju 450 mln NZ ( w przeliczeniu ponad miliard zł). Pieniądze będą przeznaczone na rozbudowę infrastruktury turystycznej Nowej Zelandii, a także pomogą w ochronie środowiska naturalnego kraju. Przewidywane zalety programu NZeTA to poprawa bezpieczeństwa granic i skrócony czas procedur dla podróżnych wjeżdżających do kraju. Chociaż władze twierdzą, że wydanie wizy może zająć zaledwie 10 minut, wszyscy wnioskodawcy powinni złożyć wniosek co najmniej 72 godziny przed podróżą. Wnioski muszą złożyć także osoby podróżujące tranzytem przez lotniska NZ, nawet jeśli NZ nie jest ich ostatecznym miejscem docelowym, jak również te, które wybierają się na konsultację lekarską lub leczenie.

60 krajów i terytoriów, gdzie wizy do NZ zniesiono:

 1. Andora
 2. Argentyna
 3. Austria
 4. Bahrajn
 5. Belgia
 6. Brazylia
 7. Brunei
 8. Bułgaria
 9. Kanada
 10. Chile
 11. Chorwacja
 12. Cypr
 13. Czechy
 14. Dania
 15. Estonia — tylko obywatele
 16. Finlandia
 17. Francja
 18. Niemcy
 19. Grecja
 20. Hong Kong — rezydenci posiadający wyłącznie paszporty HKSAR lub British National – Overseas
 21. Węgry
 22. Iislandia
 23. Irlandia
 24. Izrael
 25. Włochy
 26. Japonia
 27. Południowa Korea
 28. Kuwait
 29. Łotwa — tylko obywatele
 30. Liechtenstein
 31. Litwa — tylko obywatele
 32. Luksemburg
 33. Macau — tylko jeśli masz paszport specjalnego regionu administracyjnego Makau
 34. Malezja
 35. Malta
 36. Mauritius
 37. Meksyk
 38. Monaco
 39. Holandia
 40. Norwegia
 41. Oman
 42. Polska
 43. Portugalia — jeśli masz stałe zamieszkanie w tym kraju
 44. Katar
 45. Rumunia
 46. San Marino
 47. Arabia Saudyjska
 48. Seszele
 49. Singapur
 50. Słowacja
 51. Słowenia
 52. Hiszpania
 53. Szwecja
 54. Szwajcaria
 55. Tajwan
 56. ZEA
 57. Wielka Brytania — jeśli masz prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii
 58. USA — obywateli USA
 59. Urugwaj
 60. Watykan

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,743ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze