Mimo powolnej akcji szczepień przeciwko Covid-19 i zagrożenia nowymi wariantami koronawirusa niektóre kraje Europy, w tym Portugalia, Niemcy i Wielka Brytania stopniowo łagodzą restrykcje epidemiczne. Z kolei Włochy, Węgry i Szwecja zaostrzają ograniczenia. Surowe obostrzenia nadal obowiązują w Holandii, Francji, Czechach i na Słowacji.

Poprzedni

1. Włochy

We Włoszech od poniedziałku do 6 kwietnia w większości regionów zamieszkanych przez 48 mln osób, w tym w największych miastach: Rzymie, Mediolanie, Neapolu i Turynie, obowiązują zaostrzone przepisy antyepidemiczne. Wychodzenie z domu dozwolone jest tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą, zdrowiem czy niezbędnymi zakupami. Dozwolone jest też spacerowanie w pobliżu miejsca zamieszkania i rekreacyjne uprawianie sportu, o ile robi się to w pojedynkę. Opuszczając dom trzeba mieć przy sobie zaświadczenie (w formie papierowej lub elektronicznej) zawierające dane osobowe, trasę i cel wyjścia.

Zamknięto wszystkie placówki edukacyjne, od żłobków po uniwersytety, nauka odbywa się zdalnie. Działają tylko sklepy z niezbędnym asortymentem, zamknięte są zakłady fryzjerskie i obiekty sportowe. Bary i restauracje mogą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos i dostawy do domu. Generalnie zakazane są wizyty w prywatnych domach i podróżowanie wewnątrz kraju. W pozostałych regionach Włoch utrzymane zostają lżejsze restrykcje, które jednak wciąż obejmują m.in. zamknięcie restauracji dla klientów i obowiązującą od godz. 22 do 5 rano godzinę policyjną. Najłagodniejsze ograniczenia panują na Sardynii, gdzie otwarte są szkoły i działają zamykane o godz. 23 restauracje.


kolorowe domy leżące na stromych zboczu nad morzem
Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here