Komisja Europejska zaktualizowała czarną listę linii lotniczych. Który przewoźnik z niej zniknął?

Komisja Europejska zaktualizowała właśnie listę linii lotniczych, które nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa, a co za tym idzie podlegają zakazowi wykonywania przewozów lub ograniczeniom operacyjnym na terenie Unii Europejskiej. Zniknęły z niej właśnie wszystkie indonezyjskie linie lotnicze.

Z powodu nierozwiązanych kwestii bezpieczeństwa do niedawna na czarnej liście znajdowali się wszyscy przewoźnicy z Indonezji. Umieszczeni zostali tam w 2007 r. Mimo, że kilku przewoźników z tego kraju zniknęło z listy w ciągu ostatnich lat, to jednak przeważająca większość dalej na niej widniała.

W czwartek 14 czerwca 2018 Komisja Europejska usunęła z listy indonezyjskie linie lotnicze.


Najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego

Jak donosi portal rynek-lotniczy.pl, lista bezpieczeństwa lotniczego UE pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE. Pomaga także krajom dotkniętym katastrofą poprawić poziom bezpieczeństwa, aby ostatecznie mogły zostać usunięte z listy.

Po tej aktualizacji 119 linii lotniczych w dalszym ciągu ma zakaz wykonywania lotów na terenie UE. Ponadto 6 linii lotniczych podlega ograniczeniom operacyjnym i może wlecieć do UE tylko określonymi rodzajami samolotów.

Pełną listę znajdziesz na stronie ULC.

Nowy system

Eurocontrol wdrożył nowy system ostrzegania (wynik ścisłej współpracy między Komisją, Eurocontrol i Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA)) przed niebezpiecznymi samolotami przedostającymi się do europejskiej przestrzeni powietrznej.

Kontrolerzy ruchu lotniczego wszystkich państw członkowskich dzięki systemowi są informowani, że statek powietrzny, który nie posiada zezwolenia bezpieczeństwa (operatora z państwa trzeciego lub TCO), próbuje wlecieć do Unii. Taki samolot wówczas zostanie pozbawiony dostępu do przestrzeni powietrznej danego państwa członkowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here