Kolejny strajk! Zablokowane największe niemieckie lotnisko

Odwołano kilkaset lotów zaplanowanych na dzisiaj (wtorek). Wszystko z powodu strajku personelu odpowiedzialnego za kontrolę bezpieczeństwa na niemieckich lotniskach. Związek zawodowy sektora usług Verdi poinformował o wezwaniu do strajku pracowników w porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem. Protest odbywa się dzisiaj od godziny 2:00 i potrwa do 20:00.

Styczeń w cieniu strajków

To już kolejny strajk ostrzegawczy. Oczywiście chodzi o konflikt płacowy w tej branży. W trakcie strajku trwającego od godziny 02:00 do 20:00 zamknięte będą bramki kontroli bezpieczeństwa poza obszarem tranzytowym. Więc jeśli miałeś dziś rozpocząć swoją podróż we Frankfurcie nie będziesz mógł nawet przejść przez wymaganą kontrolę i tym samym dostać się na pokład samolotu. Już w poniedziałek przez 4 godziny strajkowali pracownicy odpowiedzialni za kontrolę bezpieczeństwa na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld. Odwołanych zostało ok. 50 lotów.

Firma Fraport operator portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem ostrzega:

Spodziewamy się, że ruch tranzytowy pasażerów przesiadkowych będzie mógł odbywać się bez większych zakłóceń. Mimo to również i ci pasażerowie powinni przygotować się na ewentualne opóźnienia w związku ze strajkiem.

Związek zawodowy domaga się wprowadzenia w całym kraju jednolitej stawki 20 euro za godzinę dla personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na lotniskach. Sprawa dotyczy ok. 23 tys. pracowników. Jak tłumaczy rynek-loticzy.pl, zrzeszenie pracodawców w tej branży (BDLS) argumentuje, że w wypadku niektórych taryf oznaczałoby to podwyżkę o 55 proc. Następną rundę negocjacji taryfowych zaplanowano na 23 stycznia. Verdi nie wyklucza strajków na kolejnych lotniskach.

Oprócz tego, że lotnisko we Frankfurcie jest największym portem w Niemczech, to jest również głównym hubem Lufthansy. Ta krytykowała ostatnio Fraport za mało wydajną kontrolę bezpieczeństwa i utrudnienia w okresie świąteczno-noworocznym. Jak informuje TVN24Bis, Lufthansa poinformowała, że w wyniku strajku ma zostać odwołanych 386 lotów w Europie oraz 28 międzykontynentalnych.20 lotów odwołał również irlandzki przewoźnik Ryanair. Na tej liście nie ma połączeń z i do polskich portów lotniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here