Kolejne kraje zaostrzają restrykcje! Nasi sąsiedzi przedłużają też kwarantannę do końca roku

Rząd Ukrainy podjął we wtorek decyzję o przedłużeniu w kraju tzw. kwarantanny adaptacyjnej do końca roku i o zaostrzeniu niektórych obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa ograniczeń. Zdecydowano, że uczelnie wyższe przechodzą na miesiąc na zdalne nauczanie.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow oświadczył, że ograniczenia przedłużono w związku z rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. Premier Denys Szmyhal oznajmił, że z obecną dynamiką zachorowań system opieki medycznej na Ukrainie „może nie wytrzymać” i w kraju może powtórzyć się scenariusz, który obserwowano wiosną we Włoszech czy w Hiszpanii.

Zgodnie z zasadami kwarantanny adaptacyjnej kraj podzielony jest na strefy – zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną – w zależności od sytuacji epidemicznej. Dla każdej ze stref są przewidziane oddzielne restrykcje.

Rząd zdecydował we wtorek m.in., że w zielonej, żółtej i pomarańczowej strefie w godzinach 22-7 nie będą mogły działać lokale gastronomiczne. Zgodnie z nowymi regulacjami, w zielonej strefie w masowych wydarzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób, w żółtej – 30, a w pomarańczowej – nie więcej niż 20.

15 października uczelnie przejdą na zdalne nauczanie, a w szkołach rozpocznie się przerwa jesienna, która potrwa do końca miesiąca. Władze rekomendują też pracodawcom, by wprowadzili zmianowy lub zdalny tryb pracy. Decyzja rządu jeszcze nie weszła w życie.

Po raz pierwszy kwarantannę adaptacyjną na Ukrainie wprowadzono w połowie marca, później była wielokrotnie przedłużana i zmieniono jej formę.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here