Kolejne kraje wprowadzają kwarantannę dla podróżujących z Polski

Osoby wjeżdżające na terytorium Łotwy i Estonii z Polski będą musiały przestrzegać 14-dniowej samoizolacji – wynika ze zaktualizowanych w piątek informacji władz sanitarnych tych krajów. Przyczyną jest zwiększająca się liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Z kolei litewski rząd ogłosił, że po powrocie z Polski na Litwę od poniedziałku będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna

Łotwa i Estonia wprowadzają obowiązek samoizolacji

Obywatele i mieszkańcy większości krajów europejskich mogą bez przeszkód podróżować na Łotwę i do Estonii, o ile w kraju, z którego przyjeżdżają liczba nowych infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie przekroczyła 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Wówczas obowiązuje ich 14-dniowa samoizolacja, podczas której zobowiązani są do unikania wszelkich niepotrzebnych kontaktów społecznych i opuszczania swojego miejsca pobytu tylko w celu załatwienia niezbędnych spraw.

Zarówno władze Łotwy, jak i Estonii co piątek aktualizują listę państw ze wskaźnikami zachorowań za poprzednie dwa tygodnie. Według danych Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób obecnie wskaźnik zachorowalności w Polsce wynosi 20,1. Dla Łotwy 3,8, a dla Estonii 7,3. Rząd Łotwy doradza swoim obywatelom, by poważnie rozważyli konieczność wyjazdu do krajów z większym niż 16 wskaźnikiem zachorowań, w tym do Polski.

Na Litwie obowiązkowa kwarantanna od poniedziałku

Kwarantanna będzie obowiązkowa dla osób przyjeżdżających z Polski na Litwę już od poniedziałku. Ten wymóg nie będzie dotyczył osób, które udają się do pracy. Na przykład polskich rolników uprawiający rolę na Litwie.

Zgodnie z przyjętą zasadą także Litwa stosuje przymusową kwarantannę wobec osób, które przybywają z krajów, w których wskaźnik zachorowalności na Covid-19 w ciągu ostatnich 14 dni przekroczył 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku, gdy liczba zakażeń na koronawirusa w poszczególnych krajach przekroczyła 25 na 100 tys. wprowadzany jest zakaz wjazdu. Lista jest aktualizowana każdego piątku.

Litewski rząd już w czwartek zaapelował do wszystkich, którzy przebywają w Polsce lub planują wyjechać tam na weekend, o powrót do północy z niedzieli na poniedziałek.

Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało też, że jeżeli przyjdzie wprowadzić zakaz wjazdu z Polski, na granicy litewsko-polskiej zostaną wzmocnione siły policyjne, dyżur będą pełnili specjaliści Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Od poniedziałku takie kontrole zostaną już wprowadzone na litewskich lotniskach i w porcie w Kłajpedzie. W celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa i ułatwienia śledzenia osób potencjalnie zakażonych będą rejestrowani wszyscy powracający do kraju samolotami i promami.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ
  1. A do poniedzialku hulaj dusza diabla nie ma to jest takie pieprzenie w bambus jak to jest mozliwe ze test robiony na koszt panstwa jest pozytywny a dwa robione prywatnie wyszly negatywne ludzie zastanowcie sie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here