Usnął za sterami. Sfilmował go drugi pilot. Obaj zostali ukarani

Co byś zrobił, jakbyś się dowiedział, że pilot samolotu, którym lecisz, właśnie sobie smacznie zasnął? Taką drzemkę uciął sobie starszy kapitan China Airlines na pokładzie Boeinga 747. Został sfilmowany, a dowód znalazł się szybko w internecie.

Spał podczas lotu

Pilot China Airlines został sfilmowany podczas drzemki w kokpicie na pokładzie samolotu pasażerskiego. Zidentyfikowano go jako Weng Jiaqi, starszego oficera krajowego przewoźnika z Tajwanu. Jak donoszą lokalne media, mężczyzna to pilot z 20-letnim doświadczeniem. Został jednak ukarany przez China Airlines za naruszenie bezpieczeństwa lotu. Drugi pilot natomiast za to, że nie obudził kolegi, tylko robił mu zdjęcia.

Film pojawił się zaledwie kilka dni po tym, jak piloci China Airlines zakończyli bezprecedensowy siedmiodniowy strajk, za sprawą którego chcieli poruszyć problem zmęczenia pilotów i długie godziny pracy.


Pilot ten jest także instruktorem odpowiedzialnym za symulacje w Centrum Szkolenia Lotów China Airlines.

Anonimowy pilot w rozmowie z EBC News powiedział:

Zmęczenie jest nieuniknione. Ale jako starszy oficer, pilot powinien dawać dobry przykład swoim podwładnym. Jeśli pilot był naprawdę zbyt zmęczony, powinien zaalarmować członków załogi i poprosić ich o obserwowanie jego stanu.

Istnieją zasady, kiedy piloci mogą spać w kokpicie podczas dłuższych lotów w tzw. kontrolowanym wypoczynku, ale zazwyczaj procedura ta jest wykonywana, gdy fotel jest odsunięty w odpowiedniej odległości, a pilot nie znajduje się w pobliżu elementów sterujących, co stanowi przecież duże zagrożenie.

Około 70 proc. spośród 1300 pilotów przewoźnika należy do związków zawodowych. Strajk dotknął około 200 lotów i 25 000 pasażerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here