Jesteśmy krok bliżej bezpiecznych podróży? Pierwsze linie testują cyfrowe paszporty

Jak informuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA), linie lotnicze Emirates i Etihad Airways jako pierwsze wypróbują IATA Travel Pass. Co to takiego? To aplikacja która według założeń ma umożliwić pasażerom bezpieczne podróże w dobie COVID-19.

Jedną z opcji aplikacji jest utworzenie tzw. „cyfrowego paszportu”. Dzięki niemu, pasażer linii lotniczej może sprawdzić jakie są wymagania w kraju do którego zamierza lecieć, jakie dokumenty są potrzebne. Aplikacja sprawdzi też czy dołączony do niej przed pasażera test czy szczepienie spełnia warunki i wymogi danego kraju.

Emirates chce za pomocą aplikacji sprawdzać testy na COVID-19 już od kwietnia. Podróżujący Emirates z Dubaju będą mogli wgrać bezpośrednio do aplikacji swój status testu i wysłać go do linii lotniczej i to jeszcze przed podróżą na lotnisko.


Adel Ad Redha, dyrektor operacyjny Emirates powiedział:

Podróże międzynarodowe są bezpieczne, jednak w związku z obecną globalną pandemią obowiązują nowe protokoły i wymagania dotyczące przemieszczania się. Pracowaliśmy z IATA nad innowacyjnym rozwiązaniem, które ułatwi podróżowanie w taki sposób, że informacje wymagane przez kraje i ich rządy będą w bezpieczny sposób przesyłane cyfrowo do systemów lotniczych. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, która pilotuje tę inicjatywę. Zapewni ona lepszą obsługę klienta i wygodę naszych podróżnych.

Z kolei Etihad Airways będzie testować aplikację na wybranych lotach z Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w pierwszym kwartale 2021 roku. Jeśli test skończy się sukcesem, aplikacja zostanie wprowadzona także na inne połączenia z siatki przewoźnika.

W informacji przysłanej do redakcji przez IATA czytamy:

IATA Travel Pass został opracowany jako cztery niezależne moduły, które mogą ze sobą współdziałać. Zawierają one m.in. spis ośrodków badań i centrów szczepień, co ma ułatwić pasażerowi znalezienie w miejscu wylotu ośrodków testowych i laboratoriów, które spełniają normy dotyczące badań i szczepień w miejscu docelowym. Platforma umożliwi również autoryzowanym laboratoriom i ośrodkom badawczym bezpieczne przesyłanie pasażerom wyników testów lub świadectw szczepień.

Czy uważacie, że to dobry pomysł? Czy cyfrowy paszport ułatwi czy raczej utrudni nam bezpieczne podróże?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here