Jest nowa lista z zakazami lotów! Zniknęło z niej kilka państw, pojawiły się nowe

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował, że na nową listę z zakazem lotów ma zostać wpisanych 31 państw, w tym Francja. Zastrzegł jednak, że to wstępna propozycja; podczas konsultacji liczba państw oraz destynacji może ulec zmianie.

Nowa lista zakazów

Projekt rozporządzenia zawierającego nową listę państw z zakazem lotów będzie obowiązywać między 16 a 29 września. Wiceminister powiedział, że na opublikowanej w czwartek liście znajdzie się 31 krajów, w tym m.in. Francja. Przedstawiciel MI zastrzegł jednak, że na razie jest to wstępna propozycja, która ma być jeszcze konsultowana. Ostateczna liczba państw jak i destynacji może się jeszcze zmienić.

Marcin Horała powiedział:

Na nowej liście znajduje się 31 państw – wstępnie. Planujemy znieść obostrzenia w przypadku 14 państw. Niestety, musimy wprowadzić w stosunku do jednego państwa dość istotnego – Francji.

Horała wyjaśnił, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. Znacząco powyżej powyżej 90 przypadków tej podwyższonej granicy. Zaznaczył, że w Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków. Przedstawiciel MI poinformował przy tym, że w nowym rozporządzeniu zostanie właśnie podniesiony próg zachorowań (z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców) przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

Z nowej listy mają zniknąć:

  • Albania,
  • Malta,
  • Rumunia,
  • Indie

Na liście mają z kolei się znaleźć: z państw europejskich (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja Hiszpania, Kosowo. Luksemburg, Mołdawia), siedem państw Azjatyckich (Bahrajn, Kuwejt, Irak, Izrael, Malediwy, Katar, Liban); siedem państw z Ameryki Północnej i Środkowej (Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka, Panama); osiem z Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam) oraz dwa kraje afrykańskie (Namibia oraz Republika Zielonego Przylądka).

Wiceminister wskazał, że po weekendzie, w poniedziałek, kiedy spłyną najnowsze dane dot. zachorowań na koronawirusa, ostateczna liczba państw na liście może ulec zmianie. Dodał, że dotyczy to np. Francji, Malty, Albanii, Rumunii i Chorwacji.

Horała poinformował, że utrzymana została dopuszczalność lotów czarterowych, które zostały zorganizowane przed wejściem nowego rozporządzenia w życie. Dodał, że resort postanowił wprowadzić mechanizm pozwalający zdjąć zakaz lotu, jeśli jakieś państwo będzie wymagało od pasażerów aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19.

Marcin Horała powiedział:

Stosowany przez Polskę zakaz lotów jest instrumentem zmniejszającym prawdopodobieństwo przeniesienia epidemii do Polski, nie chodzi o to, by całkowicie odciąć komunikację. Część państw zamiast zakazów lotów stosuje kwarantanny (…) Na razie zostajemy przy zakazie.

Zapewnił jednocześnie, że kryteria będą łagodzone, o ile sytuacja epidemiczna w innych krajach będzie lepsza.

Do 15 września obowiązuje nadal zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych.

źródło: PAP

3 KOMENTARZE
  1. Francja – 153 134 testy / 1 mln osób – łącznie 10 000 000 testów. Najwięcej testów przeprowadzonych w Europie i za to ma być na liście ministra zakazujacej lotów. Hahah

  2. No, sranie w banie, brną w to kłamstwo, staną przed trybunałem, oj staną,sprzedawczyki masonerii

  3. Albo zdejmą te bzdurne , oszukańcze przepisy albo nie latamy, powińśmy nauczyć i rozumu !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here