Ewakuacja podróżnych na polskim lotnisku

Temat jest wałkowany tak często przez służby lotniskowe, że aż dziw bierze, że takie sytuacje wciąż mają miejsce. Torba podróżna pozostawiona bez opieki to zawsze problem! Tym razem była przyczyną ewakuacji na wrocławskim lotnisku. Bagaż bez nadzoru wiąże się z szeregiem procedur bezpieczeństwa.

To zawsze potencjalne zagrożenie. Kilka dni temu pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, otrzymali informację o pozostawionym bez opieki bagażu. Analiza ryzyka nie pozwoliła jednoznacznie wykluczyć zagrożenia, zwłaszcza, że pomimo wielokrotnych informacji, nikt nie zgłosił się po bagaż. Konieczne było wprowadzenie pełnej procedury stosowanej w tego typu wypadkach. Po wstępnym rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym i w porozumieniu ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w porcie, sztab kryzysowy podjął decyzję o częściowej ewakuacji parkingów C i B, a także zadecydowano o zamknięciu dróg dojazdowych prowadzących do terminali.

Kolejnego dnia tym razem przed wejściem do terminala Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy, funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych patrolując teren lotniska zauważyli pozostawiony bez nadzoru bagaż. Przeanalizowali zapisy z kamer. Na ich podstawie ustalono, że bagaż pozostawiony został przez jednego z podróżnych, który przyleciał z Grecji. Po kilku godzinach po pozostawioną torbę zgłosiła się jego właścicielka. Kobieta, za popełnione wykroczenie ukarana została mandatem karnym.


Funkcjonariusze Straży Granicznej apelują:

Kolejny raz apelujemy do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży, a także zwrócenie baczniejszej uwagi na tych, którzy przyczyniają się do tego typu utrudnień. Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z tym utrudnieniami na lotnisku.

Kupując tanie loty i lecąc z bagażem podręcznym pamiętajmy, żeby mieć go zawsze na oku.

źródło: Straż Graniczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here