Etna znów aktywna: ogniste widowisko i zakłócenia lotnicze

Wulkan Etna, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, znów daje o sobie znać. Na początku lipca 2024 roku miała miejsce spektakularna erupcja, która znacząco wpłynęła na życie mieszkańców i turystów na Sycylii.

Intensywna aktywność wulkaniczna

4 lipca 2024 roku doszło do gwałtownej erupcji Strombolian (erupcja Strombolian to typ erupcji wulkanicznej, który charakteryzuje się umiarkowaną intensywnością i jest związany z wyrzutami lawy, popiołu oraz gazów. Nazwa pochodzi od włoskiego wulkanu Stromboli, który regularnie prezentuje tego typu aktywność), która wyrzuciła lawę oraz pył wulkaniczny na wysokość ponad 5 kilometrów. Największą aktywność zanotowano w kraterze Voragine, skąd wystrzeliły strumienie czerwonej, gorącej lawy. Tego rodzaju erupcje, choć widowiskowe, zwykle nie są na tyle silne, by powodować poważne zagrożenie dla okolicznych miejscowości​​.

Zakłócenia lotnicze

Ze względu na gęste chmury popiołu wulkanicznego, władze lotniska Catania-Fontanarossa zmuszone były zamknąć część przestrzeni powietrznej i ograniczyć liczbę lotów do pięciu na godzinę. Wiele lotów zostało odwołanych lub opóźnionych, co wpłynęło na plany podróżne licznych pasażerów​​.

Skutki dla mieszkańców

Popiół wulkaniczny opadł na miasto Catania i pobliskie miejscowości, tworząc warstwę pyłu na ulicach i budynkach. Mieszkańcy, uzbrojeni w miotły i łopaty, starali się usuwać osady, które stwarzały niebezpieczeństwo poślizgów na mokrych nawierzchniach​ ()​.

Ostrzeżenia i zalecenia

W odpowiedzi na erupcję, włoska Obrona Cywilna ogłosiła żółty alarm, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali. Mieszkańcom i turystom zaleca się noszenie masek ochronnych, unikanie długiego przebywania na zewnątrz oraz monitorowanie komunikatów o stanie dróg i lotów​​.

Erupcja Etny to nie tylko fascynujące zjawisko przyrodnicze, ale także przypomnienie o potędze natury i jej wpływie na codzienne życie. Dla osób planujących podróż do tego regionu, ważne jest śledzenie najnowszych informacji i zachowanie ostrożności.

Źródła: Crisis24, FOX Weather

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też