Do końca roku przedłużono zasadę utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego

Finlandia przedłuża zasadę dotyczącą zachowania 2 m dystansu fizycznego w społeczeństwie do końca tego roku. Będzie jednak obowiązywać jedynie wewnątrz pomieszczeń publicznych. Nie będzie już odnosić się do otwartej przestrzeni.

Nowe wytyczne odnośnie zachowania dystansu społecznego i unikania bliskiego kontaktu wynikają z nowelizacji tymczasowych przepisów o chorobach zakaźnych, która weszła w życie 1 czerwca. Zmiana ma na celu m.in. ułatwić organizację imprez plenerowych i wydarzeń sportowych. Ministerstwo interpretuje bliski kontakt jako przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych w odległości poniżej 2 m od innych ludzi przez ponad 15 minut lub kontakt fizyczny z innymi.

Początkowo przepisy o możliwym zachowaniu 2 m odległości między ludźmi były przewidziane na okres do końca czerwca.


Co prawda reguła zachowania dystansu fizycznego w wielu sytuacjach dnia codziennego jest akurat zjawiskiem normalnym w Finlandii i była dość powszechnie praktykowana zanim pojawiła się pandemia i obostrzenia z nią związane. Widoczne jest to np. na przystankach autobusowych wśród podróżnych stojących od siebie w znacznej odległości, czy wśród pasażerów przemieszczających się komunikacją zbiorową, ale siedzących z dala od siebie.

Praktykowanie takiego zwyczaju, podobnie jak powszechna telepraca (ok. 50-60 proc. pracowników przeszło na pracę zdalną) oraz najniższa na terenie UE gęstość zaludnienia (ok. 18 mieszk. na km kw.; w UE średnio ok. 110) były jednymi z czynników, dzięki którym sytuacja epidemiczna w Finlandii była znacznie łagodniejsza niż w większości krajów. W okresie pandemii nie wprowadzono w kraju także formalnego obowiązku noszenia maseczek, a jedynie funkcjonowało zalecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here