Cypr od 1 marca ułatwia podróżowanie dla Polaków!

W końcu jakieś pozytywne wieści płyną do nas z Cypru. Od 1 marca 2022 roku rząd cypryjski zmienia zasady wjazdu na terytorium swojego kraju dla Polaków i nie tylko. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc wjechać na wyspę bez konieczności robienia testów?

Zacznijmy od tego, że 12 stycznia br. zostały wprowadzone nowe procedury bezpieczeństwa dla osób podróżujących na Cypr. Kraje zostały podzielone na cztery kategorie: zieloną, pomarańczową, czerwoną i szarą. Kolory każdej kategorii są zharmonizowane ze standardami oceny krajów przez ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). Raz w tygodniu informacja o tym, do której kategorii należy dane państwo (nas oczywiście szczególnie interesuje Polska) ma być aktualizowana. Obecnie należymy do kategorii czerwonej tak jak większość państw europejskich. Co to oznacza i dla kogo?

Warunki wjazdu na Cypr od 1 marca 2022 r.

Do tej pory było i jest tak, że niezależnie od statusu szczepień wymagany jest test PCR wykonany na 72 godziny przed wylotem i po przylocie na Cypr. Nie dość, że sporo z tym zachodu, to jeszcze znaczny koszt. W takich warunkach odechciewa się podróży gdziekolwiek. Od 1 marca warunki wjazdu na Cypr dla osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców zmieniają się w taki sposób, że nie trzeba będzie już robić kosztownych testów PCR, wystarczy wypełnić Cyprus Flight Pass (wymóg ten dotyczy osób, które ukończyły 12 rok życia) na stronie rządowej na 48 godzin przed wylotem. Masz tutaj dwie opcje do wyboru: register albo login. Jeśli pierwszy raz wypełniasz Cyprus Flight Pass, wtedy rejestrujesz konto (register).

Na stronie www.visitcyprus.com w pliku Covid 19 Destination Protocol czytamy:

Wszyscy pasażerowie podróżujący do Republiki Cypryjskiej muszą wypełnić formularz Cyprus Flight Pass oraz podać z wyprzedzeniem wszelkie niezbędne informacje i przedłożyć wymagane dokumenty. Zarejestrowanie się na platformie jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które chciałyby lecieć na Cypr. JEDYNIE w sytuacji usterki technicznej bądź zaplanowanych prac konserwacyjnych platformy elektronicznej (ogłoszonych oficjalnie na platformie), pasażerowie mogą wypełnić wymagane formularze ręcznie.[…] Podróżni przylatujący do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass będą podlegali karze grzywny w wysokości 300 euro.

Niestety osoby niezaszczepione wciąż będą musiały poddać się testom PCR przed wylotem i po przylocie na wyspę. Koszt testów pokrywa podróżujący. Cena testu wynosi 15 euro na lotnisku w Larnace i 19 euro na lotnisku w Pafos. Wynik testu będzie dostępny w ciągu 3 godzin na platformie cyfrowej www.covid-testcyprus.com. Zalecane jest także poddanie się szybkiemu testowi antygenowemu 72 godziny po przylocie na Cypr. Te testy są jednak darmowe po okazaniu karty pokładowej i dokumentu tożsamości.

Poniższe tabele w przystępny sposób obrazują warunki wjazdu od 1 marca. Jedyna różnica jest taka, że od 1 marca zniesiona zostanie kategoria pomarańczowa. Zostanie zielona, czerwona i szara i status wjazdowy obywateli danego kraju będzie się zmieniał w ramach tych trzech kategorii.

Fot. https://www.visitcyprus.com/files/Covid19/COVID-19_Destination_Protocol_12JAN22_transl__PL_KJK.pdf

Certyfikat szczepienia i honorowane szczepionki

Cypr honoruje zaświadczenie o szczepieniach tylko w formie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID (EUDCC). Można korzystać z aplikacji mObywatel, żeby mieć go na podorędziu.

W dokumencie Covid 19 Destination Protocol na stronie www.visitcyprus.com czytamy dalej:

Cypr uznaje za uprawniające do odbycia podróży wszystkie szczepionki, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz szczepionki Sputnik V, Sinopharm (BBIBP COVID-19), Sinovac, AstraZeneca-Covishield, AstraZeneca-SKBio, Covaxin,
Novavax Nuvaxovid i Sputnik light (ta ostatnia jedynie w przypadku podania jako dawka przypominająca).

Podróżni, którzy będą mogli udowodnić, że otrzymali wszystkie wymagane dawki autoryzowanej szczepionki, nie będą musieli poddawać się żadnym testom, aby móc podróżować na Cypr, niezależnie od kategorii kraju wylotu. Ponadto, nie zostaną oni
poddani kwarantannie, nawet w przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną COVID-19. Powyższe ułatwienie w podróżowaniu będzie obowiązywało od dnia podania obu dawek szczepionki, z wyjątkiem jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson, gdzie ułatwienie w podróżowaniu będzie obowiązywało po dwóch tygodniach od podania.

Przed podróżą należy przesłać na platformę Cyprus Flight Pass skan zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 i podać określone szczegółowe informacje dotyczące szczepienia. Za weryfikację autentyczności zaświadczenia wyłączną odpowiedzialność
ponoszą służby straży granicznej w kraju wylotu
. Podróżny natomiast ponosi pełną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji i w takim przypadku będzie podlegał karom po przylocie na Cypr.

Należy przy tym zaznaczyć, że Republika Cypryjska nadal zastrzega sobie prawo do przeprowadzania testów wśród pasażerów losowo wybranych rejsów. Oprócz tego, podróżni, łącznie z osobami zaszczepionymi przeciw COVID-19, są zobowiązani do stosowania i przestrzegania wszystkich obowiązujących w miejscu pobytu procedur bezpieczeństwa.

Fot. Cypr, Shutterstock

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze