Austria łagodzi zasady wjazdowe dla zaszczepionych i wprowadza obowiązek szczepień dla wszystkich powyżej 18 roku życia!

Po Włoszech i Grecji, gdzie wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla osób starszych, teraz Austria poszła o krok dalej. Jak informują agencje prasowe, parlamentarzyści Rady Narodowej przyjęli ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Obowiązek szczepień będzie dotyczył wszystkich mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18 lat.

Kronen Zeitung podsumował:

Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament.

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich powyżej 18 roku życia

Ustawa ma wejść w życie już na początku lutego. Jednak będzie obowiązywał też okres przejściowy. Niezaszczepieni będą mieli czas na przyjęcie szczepień do połowy marca.

Pozostało oczywiście jeszcze głosowanie Rady Federalnej, które odbędzie się 3 lutego. Jednak tu nie powinno być zaskoczenia. Ustawa może zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.

W przypadku braku szczepienia – wysoka grzywna

Co w przypadku braku szczepień? Niezaszczepieni mogą oczekiwać wysoki kar – nawet do 3600 euro. Ze szczepienia może zwolnić jedynie stan zdrowia lub przeciwskazania medyczne.

Złagodzenie przepisów wjazdowych dla zaszczepionych

Jednocześnie, co może bardziej zainteresować wybierających się do Austrii np. na narty, od poniedziałku, 24 stycznia, wchodzą w życie nowe zasady, dotyczące wjazdu do Austrii.

Najważniejsza zmiana? Zwolnienie z obowiązku testu PRC przed wjazdem do Austrii zaszczepionych przeciw Covid-19 trzema dawkami.

Z Polski do Austrii zgodnie z zasadą 2G+ mogą wjechać zaszczepieni oraz ozdrowieńcy. Muszą oni przedstawić także test PCR. Od poniedziałku osoby, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 (tzw. booster) będą zwolnieni z testów.

Zobacz też:

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze