6 lat więzienia za kradzież… piasku. Sardynia już karze turystów!

Większość z nas przywozi pamiątki z wakacji. Kupujemy magnesy, ozdoby i inne drobiazgi. Niektórzy jednak powinni się poważnie zastanowić nad trafnością swoich wyborów, bo za niektóre pamiątki można pójść do więzienia. I to na 6 lat!

Pewna para turystów z Francji przekonała się o tym na własnej skórze, kiedy to zatrzymano ich za kradzież piasku z plaży na Sardynii. Spędzali oni wakacje na włoskiej wyspie w rejonie miasta Porto Torres i postanowili zabrać ze sobą na pamiątkę piasek, twierdząc przy tym, że nie byli świadomi, że jest to zabronione.

Wpadli podczas rutynowej kontroli, którą przeprowadzała policja w samochodach zmierzających do promu do Tulon we Francji. Funkcjonariusze zauważyli 14 plastikowych butelek wypełnionych czymś, co wyglądało na piasek. Po bardziej szczegółowych oględzinach okazało się, że para Francuzów chciała wywieźć około 40 kg białego piasku. Zostali zatrzymani, a piasek został skonfiskowany. Teraz zostaną postawieni przed sądem i grozi im grzywna w wysokości 3000 euro oraz od roku do sześciu lat więzienia.

Problem kradzieży piasku z Sardynii jest powszechny, dlatego wprowadzono tam zakazy wynoszenia tego materiału. Na większości plaż są specjalne oznakowania w wielu językach, przestrzegające przed zabieraniem piasku i kamieni. Problem jest na tyle poważny, że niektóre plaże zaczęły zanikać. Najbardziej zagrożone plaże na Sardynii są pod szczególną ochroną.

W minionym roku na lotniskach w Cagliari, Alghero i Olbii skonfiskowano ponad 10 ton piasku, fragmentów skał i muszli. To, co się uda wywieźć turystom, czasem trafia na aukcje internetowe. Kilka gramów sardyńskiego piasku można kupić za 10 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here