Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do ZurychuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Ciekawostki o Zurychu


Wieża z wina w hotelu SAS Radisson w Zurychu
Fot. SAS Radisson Blu

Zurych, największe miasto i jednocześnie główny ośrodek gospodarczy Szwajcarii, wielu z nas uważa za jej stolicę - tymczasem jest nią mniej znane Berno. Jedno jest pewne: od momentu powstania w 1877 roku giełdy zuryskiej, miasto przez ponad sto lat odgrywało rolę stolicy finansowej. Niektórzy upierają się, że tak jest do dzisiaj - w Zurychu znajduje się bowiem jedna z największych w Europie giełda papierów wartościowych oraz siedziby wielu banków.

Zurych to nie tylko finanse. Także pod względem kultury i nauki niczego mu nie brakuje. Przez wiele wieków miasto, jako ośrodek liberalnej myśli, zdołało jak magnes przyciągnąć wiele słynnych postaci. Wśród nich byli Goethe, Wagner, Tomasz Mann, Albert Einstein, James Joyce i Trocki. Ciekawe jest to, że to właśnie z Zurychu w 1917 roku wyruszył słynny „zapieczętowany pociąg” z Leninem w środku.

Zurych to także miejsce narodzin dadaizmu, który pojawił się podczas I wojny światowej w kabarecie "Voltaire" na Spiegelgasse. Dodatkowo miasto jest ważnym centrum sztuki współczesnej.Dużym zainteresowaniem cieszy się innowacyjny Teatr Mały. Fani opery mają do dyspozycji należącą do najbardziej docenianych scen operowych i baletowych - Operę w Zurychu.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Sechseläuten - kwiecień, Festiwal Tropical Caliente - czerwiec, Street Parade - sierpień, Zürcher Theater Spektakel - sierpień/wrzesień
 • Finanse
  w Zurychu znajduje się jedna z największych w Europie giełda papierów wartościowych oraz siedziby wielu banków
 • Sztuka
  Zurych to miejsce narodzin dadaizmu
 • Uniwersytet
  ETH Zürich - jedna z najlepszych uczelni technicznych na świecie
 • Naj...
  Zurych to największe miasto i jednocześnie główny ośrodek gospodarczy Szwajcarii

Zurych może się też poszczycić największym w Szwajcarii uniwersytetem i uważaną za jedną z najlepszych uczelni technicznych na świecie szkołą ETH Zürich.

Kto lubi poimprezować, również nie będzie zawiedziony. Życie nocne w Zurychu zadowoli każdego – jest tu ponad 500 klubów i barów. Znajdziemy tu ciekawe lokale w starych młynach czy w dawnej stoczni statków parowych.

Najsłynniejszym świętem w Zurychu jest Sechseläuten, podczas którego mieszkańcy świętują początek wiosny. Reprezentanci cechów rzemieślniczych uczestniczą w paradzie, w trakcie której bałwan zrobiony z waty i kapiszonów zostaje uroczyście spalony – jest to bardzo podobne do polskiego topienia Marzanny.

Spośród innych festiwali godne polecenia są: Festiwal Tropical Caliente w czerwcu, Street Parade, festiwal muzyki techno, jedna z największych imprez techno na świecie odbywająca się w sierpniu. W sierpniu i we wrześniu miejsce ma też Zürcher Theater Spektakel, ciekawa kombinacja teatru, opery, koncertów i tańca.

Fani piłki nożnej wiedzą, że w Zurychu mieści się siedziba FIFA. Co roku odbywa się tutaj gala, na której wybierany jest najlepszy piłkarz świata.

I jeszcze jedna ciekawostka – interesujący hotel, a właściwie oferta hotelu. W lobby hotelu Radisson Blu na lotnisku w Zurychu znajduje się niesamowita wieża z winami - 16-metrowa konstrukcja mieszcząca 4 tys. butelek wina i szampana. Każdego dnia, od 11:45 do 13:30 oraz od 17:15 do 23:30, Anioły Wina (akrobaci) z wdziękiem podrywają się do lotu, aby wyjąć zamówione wina i szampany z odpowiednich komór wieży i przekazać je kelnerom. Wieża z winami jest trzecią tego typu konstrukcją na świecie.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w tym mieście, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Zurychu. Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu odpowiedniego połączenia, skorzystajcie z naszego forum lub zadajcie pytanie na facebooku!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa