Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Sheffield

sheffield
Sheffield - Winter Gardens
Fot. Austin_UK

Sheffield to naprawdę interesujący punkt na mapie Wielkiej Brytanii. Położone na północy kraju miasto o ponad 500 tysiącach mieszkańców kryje w sobie wiele niespodzianek. Jest też sporym skupiskiem Polaków na emigracji. Od 1955 roku istniał tutaj nawet polski klub – miejsce spotkań naszych rodaków, ważny dla polskiej tożsamości ośrodek. Pomimo tego, że klub był popularny nawet wśród tubylców, w 2008 roku go zamknięto.

Sheffield bywa nazywane przez Brytyjczyków nieco złośliwie „największą wioską Wielkiej Brytanii”. Ten przydomek uzyskało dzięki niespotykanym warunkom topograficznym i demograficznym. Jednym z powodów jest m.in. otoczenie miasta z każdej strony przez łańcuchy wzgórz. Tereny zielone pokrywają ponad 61% powierzchni miasta.

Kolebka futbolu i snookera

Kibice piłki nożnej powinni wiedzieć, że to właśnie z Sheffield pochodzi najstarszy klub piłkarski na świecie. Sheffield F.C. został założony 24 października 1857 roku i aktualnie gra w amatorskiej lidze angielskiej. To właśnie ten klub wprowadził rzut wolny po faulu na zawodniku.

Z Sheffield pochodzi także niewiele młodszy klub Sheffield United F.C., którego zagorzałym fanem jest aktor Sean Bean, znany m.in. z „Władcy Pierścieni”, „Ronina” czy „Anny Kareniny”. Bean sam zresztą pochodzi z Sheffield. Tutejszy uniwersytet Sheffield-Hallam przyznał mu w 1997 roku honorowy doktorat.

Obok piłki nożnej niezwykle ważnym sportem dla mieszkańców jest snooker. Od 1977 roku to właśnie w Sheffield odbywają się doroczne mistrzostwa świata w snookerze. Warto zauważyć, że ta dyscyplina jest prawie całkowicie zdominowana przez obywateli Wielkiej Brytanii.

Słynne postaci

To nie jedyna ważna osobistość pochodząca z Sheffield. Miasto może się poszczycić pięcioma noblistami. W tej szacownej grupie znajduje się sir Hans Adolf Krebs (twórca teorii cyklu Krebsa) i sir Harold Kroto. Z Sheffield wywodzi się wiele ważnych dla historii muzyki zespołów. Do tego grona należą rockowy Def Leppard i Arctic Monkeys, tutaj mieszkał wokalista Iron Maiden Bruce Dickinson, a także Joe Cocker.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Lovebytes Festival - marzec, Beer Festival - maj, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych - październik
 • Finanse
  koszty utrzymania w Sheffield należą do najniższych w Wielkiej Brytanii
 • Sport
  piłka nożna, snooker
 • Zakupy
  Meadowhall
 • Atrakcje turystyczne
  Katedra, Ratusz, Winter Gardens
 • Naj...
  Sheffield to jedno z najbezpieczniejszych miast Wielkiej Brytanii

Centra handlowe

W Sheffield znajduje się jedno z największych centrów handlowych Europy: Meadowhall. Centrum zajmuje 1,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni, na których znajduje się 280 różnych sklepów. Corocznie przyjeżdża tu 25 milionów odwiedzających. Koszty utrzymania w Sheffield należą do najniższych spośród wszystkich miast Wielkiej Brytanii.

Uniwersytety

Sheffield należy do bardzo ważnych ośrodków akademickich. W mieście działają dwa uniwersytety: University of Sheffield oraz Sheffield Hallam University. Miasto szczyci się tym, że co roku 92 % absolwentów tutejszych uniwersytetów znajduje pracę w zawodzie w czasie do pół roku po opuszczeniu uczelni. Na Sheffield Hallam University studiuje ponad trzy tysiące gości z zagranicy.

Kultura

Pomimo niefortunnego przydomku, w mieście jest wiele atrakcji. Co roku organizuje się wiele festiwali i imprez kulturalnych, które przyciągają gości z całego kraju. Do najważniejszych należy marcowy Lovebytes Festival, poświęcony cyfrowej sztuce i mediom, oraz odbywający się miesiąc później Adventure Film Forum. W maju piwosze będą zachwyceni mogą spróbować ponad 90 gatunków, ale i cydrów. Czerwiec to czas Festiwalu Transportu, niezwykle popularnej imprezy. Wakacje kończą się wraz z serią sierpniowych festynów. W październiku można wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych, a w listopadzie spróbować smakołyków z różnych stron świata podczas Międzynarodowego Festiwalu Jedzenia. Obchodom Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą tradycyjne jarmarkii.

Czy wiesz, że..?

Ponad połowa światowej produkcji skalpeli pochodzi z Sheffield. To tutaj w 1932 roku założono firmę Swann-Morton, znaną w całym medycznym świecie.

Sheffield było ważnym ośrodkiem podczas rewolucji przemysłowej. Nie bez powodu nazywa się je „Miastem Stali” - to właśnie tutaj wynaleziono stal. Dokonał tego w 1912 roku Harry Brearly.

Ciekawostką o nieco strasznej wymowie jest fakt, że mieszkańcy Sheffield mają najwięcej ubytków w zębach spośród wszystkich Brytyjczyków.

Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach. To dość nietypowa lokalizacja. Oprócz Sheffield właściwie jedynie Rzym może się pochwalić takim położeniem.

Do 1990 roku Sheffield było największym miastem świata, które nie posiada własnego portu lotniczego.

Jeśli nabrałeś ochoty na wizytę w tym angielskim mieście, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Sheffield. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego połączenia, skorzystaj z naszego forum lub zadaj pytanie na facebooku!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa