Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do Sao PauloOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Ciekawostki o Sao Paulo

Sao Paulo panorama miasta
Fot. sxc.hu

Sao Paulo to największe miasto zarówno w Brazylii, jak i w całej Ameryce Południowej – wielkość otaczającej je aglomeracji szacuje się na około 20 milionów mieszkańców. W związku z takim ogromem, miasto może poszczycić się pokaźną kolekcją idiotycznych rekordów związanych z komunikacją. Tym bardziej, że infrastruktura drogowa projektowana była z myślą o znacznie mniejszej ilości użytkowników. Regularnie, przy okazji świąt, połączonych z niesprzyjającą aurą notuje się w Sao Paulo największe na świecie korki – ostatni niechlubny rekord w tej kwestii został pobity w czerwcu 2009 roku, w wigilię Bożego Ciała w deszczu stało około 1,4 miliona samochodów, a całkowita długość zatoru szacowana była na niemal 300 kilometrów! Warto wspomnieć również o policyjnych statystykach, z których wynika, że co roku niemal 3 z 4 milionów kierowców zamieszkałych w aglomeracji Sao Paulo zostaje ukaranych mandatem. W najbardziej owocnym pod tym względem miesiącu zanotowano aż 1,2 miliona kar. Ostatnim komunikacyjnym rekordem jest kierowca, któremu udało się uzbierać dług za niespłacone mandaty w wysokości aż 2 milionów dolarów – pechowiec przyłapany przez drogówkę tłumaczył się, że nie wiedział o nałożonych karach, bo nie przychodziły do niego powiadomienia od policji. Skonfiskowano samochód pirata drogowego, który wkrótce zostanie zlicytowany na policyjnej aukcji.

Sao Paulo jest finansową stolicą Brazylii – tutaj koncentrują się: największy kapitał i rzesza obracających nim inwestorów, nowoczesne dzielnice finansowe pełne szklanych drapaczy chmur, sąsiadujące z dzielnicami biedy.

Ciekawostki

 • Budżet miasta
  283 miliardów dolarów
 • Powierzchnia aglomeracji
  2000 kilometrów kwadratowych
 • Ludność
  Aglomeracja ok. 20 mln mieszkańców
 • Imprezy plenerowe i festiwale
  parada gejów, Biennale artystyczne, Sao Paulo Fashion Week, Marsz dla Jezusa, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Nowoczesnej Sztuki, Festiwal Elektroniczny, Karnawał w Sao Paulo
 • Naj...
  największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej w ogóle , miasto regularnie bije rekordy w wielkości korków drogowych – obecny wynosi ok. 300 km, rocznie wystawia się tutaj około 3 mln mandatów, miasto leży na wysokości 800 m.n.p.m., codziennie wychodzi tu ponad 30 dzienników, najbogatsi obywatele mają do dyspozycji flotę ponad 500 helikopterów, które odbywają rocznie około 70 000 lotów (światowy rekord)

Ogromna aglomeracja jest w stanie organizować również największe imprezy, poza tym Sao Paulo znane jest z wyjątkowej, jak na katolicką Brazylię, swobody seksualnej i tolerancji. Organizowane są tutaj od lat 90. dwie ważne imprezy: ogromne targi gadżetów seksualnych oraz największa na świecie parada homoseksualistów, gromadząca około 5 milionów osób. Warto również zauważyć, że niedawna wizyta papieża Benedykta XVI zdołała zgromadzić w Brazylii jedynie około 1 miliona wiernych. Sao Paulo zdecydowanie popiera ten manifestacyjny pochód po Avenida Paulista przez serce dzielnicy biznesowej – miasto ma jednak swoje powody. Szacunkowe dane mówią, że impreza przyniosła kasie miasta około 115 milionów dolarów wpływów. Z takiej perspektywy rodzima, warszawska Parada Równości wzbudzająca ogromne kontrowersje w kraju, która w zależności od szacunków gromadzi ok 2-8 tysięcy uczestników to tak naprawdę ledwie spacerek grupki znajomych...

Ogromna ilość mieszkańców Sao Paulo, przytłaczająca bieda, z jaką na co dzień musi się zmagać około 15-20 % z nich i niesamowite dysproporcje pomiędzy rekinami finansjery, a pozostałymi mieszkańcami powoduje, że nie jest to specjalnie bezpieczne miasto. W obrębie Sao Paulo dochodzi do około 30 morderstw każdego dnia i niewielkim pocieszeniem jest fakt, że jedynie w ułamkowej części dotykają one turystów, a rozgrywają się raczej wśród tubylców.

Sao Paulo, jako jedno z pierwszych miast na świecie wprowadziło w komunikacji publicznej udogodnienia dla nowej grupy niepełnosprawnych – monstrualnie otyli Brazylijczycy mogą korzystać z niebieskich, specjalnie oznaczonych i niemal dwukrotnie szerszych niż standardowe siedzisk. Nośność tych konstrukcji została zaś powiększona znacząco w stosunku do zwykłych miejsc – wynosi ona ponad 250 kilogramów - "puszyści" mogą na nich siadać bez obaw.

Sao Paulo leży na wyżynie, na poziomie około 800 metrów ponad Oceanem Atlantyckim, od którego centrum miasta oddalone jest o około 70 kilometrów – na szczęście dla mieszkańców aglomeracji na wybrzeże wiedzie wybudowana w 1976 roku ośmiopasmowa autostrada, więc łatwo można się tam wybrać na krótki wypoczynek. Miasto leży w strefie wilgotnego klimatu subtropikalnego – najwyższą zarejestrowaną temperaturą było 35,3 stopnia (15 grudnia 1985 roku), najniższa temperatura wyniosła natomiast -2,1 stopnia 2 sierpnia 1955. Dla porównania, przeciętne temperatury latem wynoszą ok. 23 stopnie, a zimą około 17-18.

Nie można również pominąć znaczenia, jakie w historii Brazylii miało Sao Paulo. Rozwój miasta nastąpił wprawdzie dopiero w XIX wieku w związku z rozwojem handlu kawą, był jednak bardzo gwałtowny. W 1922 roku to właśnie w Sao Paulo została ogłoszona niepodległość Brazylii – było to wtedy najważniejsze miasto w kraju pod względem finansowym i dało nowemu krajowi stabilne podstawy istnienia w zakresie gospodarki.

Mówiąc o Sao Paulo koniecznie wspomnieć należy o tym, jak niejednorodne jest to miasto – nie tylko pod względem majątku, ale także pochodzenia mieszkańców. Największą grupę stanowią oczywiście Brazylijczycy, po nich plasują się Włosi (ok. 6 mln), Portugalczycy (ok. 3 mln), Afroamerykanie (ok. 3 mln) oraz Arabowie (ok. 1 mln), w dalszej kolejności natomiast mniejszości: Niemców, Japończyków, Chińczyków, Żydów, Boliwijczyków, Greków oraz Koreańczyków.

Na koniec jeszcze trochę interesujących statystyk dotyczących Sao Paulo: w mieście jest ponad 8 milionów pojazdów i obiektów lotniczych, w tym największa na świecie flota prywatnych helikopterów, której wielkość szacuje się na ponad 500 sztuk (ponad 70 tysięcy lotów rocznie). W Sao Paulo wychodzą 34 dzienniki, powierzchnia zurbanizowanego obszaru miasta wynosi ponad 2000 km, tutejsze lotniska mogą poszczycić się największym ruchem pasażerskim w Ameryce Łacińskiej – rocznie obsługiwanych jest około 35 milionów pasażerów, znajduje się tutaj również największe centrum handlowe Ameryki Łacińskiej - Centro Comercial Leste Aricanduva o powierzchni zabudowy 365,000 m². Największy jest także tutejszy szpital kliniczny o powierzchni ponad 352,000 m². Sao Paulo paradoksalnie mieści się na liście 20 najbogatszych miast na świecie oraz w pierwszej trójce miast Ameryki Łacińskiej. Budżet miasta Sao Paulo jest potężny. Gdyby było to państwo, wyprzedziłoby takie kraje, jak Węgry czy Izrael, zajmując miejsce w pierwszej 50 światowych potęg gospodarczych.

Jeśli więc wybierasz się w rejon Ameryki Łacińskiej, polecamy tanie loty do Sao Paulo. Nasza oferta na tanie bilety lotnicze do Sao Paulo nieustannie jest udoskonalana tak, by zawsze spełniała Państwa wymagania.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa