Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Rio de Janeiro

Znajdź nas w social mediach

Rio de Janeiro – te słowa przywodzą nam na myśl jedno – niesamowity karnawał, znany na całym świecie... Piękne, kolorowe tancerki cały rok przygotowują się w swoich szkołach samby, by w nim wystapić. Zabawa na ulicach podczas karnawału osiąga apogeum i gromadzi kilkaset tysięcy turystów. Nieprzerwana euforia trwa przez pięć dni poprzedzających środę popielcową – w tym czasie wszystkie najbardziej znane szkoły taneczne z Brazylii prezentują swoje umiejętności w jednym szczególnym miejscu zwanym sambodromem - to serce całych obchodów. Niesamowite stroje tancerek i fantazyjne platformy, na których tańczą to efekt wielu miesięcy przygotowań, a sama prezentacja jednej szkoły trwa około 2 – 2,5 godziny! Nad ranem w środę popielcową specjalne jury wybiera najlepszą szkołę samby w danym roku i jest to chyba najważniejsze wyróżnienie, jakie można zdobyć w świecie tańca latynoskiego. Współczesny obraz karnawału w Rio de Janeiro narodził się dzięki naśladownictwu francuskich balów maskowych, które jednak już w połowie XIX wieku stały się ulicznym świętem wszystkich mieszkańców miasta.

Rio de Janeiro ze względu na swoją niesamowitą historię może dzisiaj szczycić się niesamowitą różnorodnością. W historii znajdowało się zarówno w strefie wpływów portugalskich, jak i francuskich. Swoje piętno odcisnęli na nim również rodowici mieszkańcy tych ziem, czyli Indianie, należący do kilku rożnych szczepów. Poza tym w krajobraz kulturowy miasta wtopili się potomkowie afrykańskich niewolników, którzy w czasach kolonialnych sprowadzani byli do Brazylii tłumnie do pracy na plantacjach. Dlatego też wszystko w Rio wydaje się fuzją wprost niemożliwych do połączenia wpływów.

 

Ciekawostki

 • Przydomek
  „Miasto karnawału”
 • Ludność
  aglomeracja ok. 14 mln mieszkańców
 • Komunikacja
  5 lotnisk, 2 linie metra, komunikacja naziemna
 • Sławni ludzie
  piłkarze – Garrincha, Zico, Romário, Ronaldo, pisarz – Paulo Coelho, architekt modernistyczny - Oscar Niemeyer, rzeźbiarz - Paul Landowski
 • Symbole miasta
  Manneken Pis, Jeanneke Pis, Atomium, Mini Europa
 • Niepowtarzalne elementy Rio
  karnawał – największa atrakcja maista, Pomnik Chrystusa Zbawiciela – jeden z 7 nowych cudów świata, stadion Maracanã – jeden z największych na świecie, favelas (dzielnice nędzy), rozciągające się na stromych zboczach wokół miasta, cachaça (rum z trzciny cukrowej) - miejscowy alkohol, Copacabana – najbardziej znana plaża świata
 • Naj...
  Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii i trzecim na całym kontynencie miastem, Rio jest organizatorem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 i letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku.

Samo miasto Rio de Janeiro było przez wiele dziesięcioleci stolicą Brazylii ( 1763-1960). Zmieniło się to po niemal 200 latach, a sercem kraju stała się nowoczesna Brasilia, jednak to Rio de Janeiro pozostaje najważniejszym miastem tego kraju, niepowtarzalną wizytówką i miejscem dokąd zjeżdżają się turyści ze wszystkich krajów świata. Aglomeracja tej potężnej metropolii obejmuję około 14 milionów ludzi, co stanowi 2. wynik w Brazylii (niekwestionowanym liderem pozostaje Sao Paulo) i jednocześnie 3. na całym kontynencie południowoamerykańskim. Miasto Rio de Janeiro obsługiwane aż jest przez 5 lotnisk ulokowanych w różnych częściach aglomeracji oraz dwie linie metra oraz znaczną ilość naziemnego transportu.

Z Rio de Janeiro związanych jest wielu znanych ludzi – wśród nich zdecydowanie najliczniejszą grupą są piłkarze – narodowy sport Brazylii największe swoje gwiazdy zawdzięcza właśnie dawnej stolicy. Spośród kilkudziesięciu czy kilkuset zawodników, którzy przez ostatnie dziesięciolecia cieszyli się prawdziwym uwielbieniem w kraju wymienić należy chociażby kilku, którym udało się zrobić międzynarodową karierę – byli to przede wszystkim Manoel Francisco dos Santos  znany jako Garrincha, Arthur Antunes Coimbra nazywany Zico,  Romário da Souza Faria czyli Romário oraz Ronaldo Luís Nazário de Lima znany jako Ronaldo. Poza tym z miastem związana jest spora rzesza artystów – światową sławą i wielomilionowym majątkiem cieszyć się może kultowy pisarz Paulo Coelho urodzony w Rio de Janeiro, poza tym wymienić koniecznie także gorliwego orędownika modernizmu w architekturze Oscara Niemeyera, którego dzieła nadal wzbudzają skrajne emocje (np. katedra św. Sebastiana w centrum miasta, którą nazywa się najbrzydszym kościołem świata i przewrotnie przyrównuje do ogromnego komina elektrowni atomowej). Na koniec nie sposób nie wspomnieć o polskim akcencie – francuski rzeźbiarz, syn powstańca styczniowego urodzony w Paryżu Paul Landowski jest jedną z najważniejszych postać w historii Rio. Stworzył on jedną z wizytówek miasta – monumentalny pomnik Chrystusa Zbawiciela, którego szeroki gest wydaje się obejmować błogosławieństwem całe miasto i wszystkich przebywających w nim ludzi.

Przy okazji warto wspomnieć o kilku faktach związanych z tym niezwykłym pomnikiem – przede wszystkim powstał on z okazji stulecia istnienia państwa brazylijskiego i jest ogromnym wotywnym darem od mieszkańców kraju dla Boga. Pieniądze na jego budowę zaczęto zbierać już w 1921 roku, ostatecznie odsłonięto go natomiast dopiero 10 lat później. Statua ma ponad 30 metrów wysokości i stoi na ośmiometrowym cokole, rozpiętość ramion wynosi ponad 23 metry, a kolos wzniesiony został na szczycie Corcovado (704 m n.p.m.). Pomnik w całości wykonany został we Francji, a następie przetransportowano go statkiem do Rio de Janeiro, koszt jego wykonania wyniósł w przybliżeniu 250 tysięcy dolarów. W 2007 roku Chrystus górujący nad Rio de Janeiro został oficjalnie ogłoszony jednym z 7 nowych cudów świata.

W Rio de Janeiro znajdują się poza pomnikiem Jezusa jeszcze inne rekordowe miejsca – koniecznie wśród nich wymienić należy stadion Maracanã – jedną z największych na świecie aren sportowych, który w czasach największej  świetności w połowie XX wieku pomieścić mógł 200 000 widzów. Obecnie ze względów bezpieczeństwa tę liczbę ograniczono do nieco ponad 100 000. Poza tym w mieście znajduje się jedna z najbardziej znanych na całym świecie plaż, słynąca z luksusów i drobnego piasku w kolorze złota Copacabana i może nieco mniej znana ale jeszcze bardziej ekskluzywna Ipanema. Ten niemal 5 kilometrowy fragment wybrzeża dla całego świata stał się synonimem udanego wypoczynku.

Miasto staje się w ostatnich latach również znaczącą areną dla najważniejszych na świecie wydarzeń sportowych – Rio de Janeiro zorganizuje Letnie Igrzyska Olimpijskie w roku 2016 oraz Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2014 roku.

Jeśli więc wybierasz się do Ameryki Południowej i szukasz promocji na tanie bilety lotnicze do Rio de Janeiro nie mogłeś trafić lepiej - portal Tanie-loty.com.pl stara się zawsze dostarczać swoim klientom najlepsze rozwiązania i oferty na tanie loty do Rio de Janeiro. Niech karnawał trwa cały rok!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź