Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Nantes

Znajdź nas w social mediach

Ogród Japoński w Nantes
Fot. sxc.hu

Nantes słynie z produkowanych tu, popularnych także w Polsce ciasteczek Pettit Buere. W mieście znajduje się fabryka firmy LU. Fani piłki nożnej kojarzą zaś to miasto z klubem piłkarskim F.C.Nantes.

Ale to naprawdę dopiero początek tego, co ma do zaoferowania to przepiękne miasto nad Loarą. Jest ono drugim po Paryżu centrum kulturalnym Francji. Tu ma swoją siedzibę najsłynniejszy teatr uliczny świata - trupa Royale de Luxe. Przedstawienia z udziałem gigantycznych marionetek gromadzą tysiące widzów.

Ciekawostki

 • Imprezy cykliczne
  Biennale Pachnącej Róży i Floralies de Nantes
 • Parki i Ogrody
  najstarszy ogród botaniczny na świecie – Jardin des Apothicaires, Park La Beaujoire
 • Rozrywka
  najsłynniejszy teatr uliczny świata - trupa Royale de Luxe
 • Sport
  piłka nożna - F.C.Nantes
 • Słynni ludzie
  Juliusz Verne - pisarz, Anna de Bretagne - dwukrotna królowa Francji
 • Kuchnia
  ciasteczka LU
 • Naj...
  wysoki standard życia,  tolerancja (słynny edykt nantejski)

W 1828 roku urodził się tutaj Juliusz Verne, francuski pisarz, słynny na całym świecie pionier gatunku science-fiction. Jednak najbardziej znaną tu postacią nie jest Verne a Anna de Bretagne – dwukrotna królowa Francji. Zasłużyła się ona ogromnie dla Bretanii i Nantes. Jej naturalnych rozmiarów rzeźba z brązu stoi przed zamkiem. Po ślubie Ludwika XII spisano specjalną intercyzę, dzięki której księstwo Bretanii zachowało odrębny status, instytucje i zwyczaje. To dlatego drogi są tu dziś bezpłatne – mieszkańcy nie mają obowiązku płacenia myta na rzecz państwa francuskiego (oficjalnie Bretania została przyłączona do Francji dopiero w 1532 roku).

Nantes słynie w Europie z wysokiego standardu życia, oraz ze swojej tolerancji – to tutaj Henryk IV podpisał słynny edykt nantejski w 1598 roku wprowadzający tolerancję religijną.

W Nantes znajduje się najstarszy ogród botaniczny na świecie – Jardin des Apothicaires – założony jeszcze przez Ludwika XIV. Znajduje się tu na przykład 200-letnia magnolia. Dzięki temu ogrodowi, a także innym pięknym ogrodom i parkom, Nantes zawdzięcza przydomek „różowego miasta”. Park La Beaujoire jest miejscem dwóch wielkich imprez międzynarodowych - Biennale Pachnącej Róży i  odbywającego się co pięć lat Floralies de Nantes. Znajdziemy tu tysiące kwiatów: irysy, wrzosy, 4000 rodzajów magnolii i 1500 odmian róż.

Przez samo centrum miasta przepływa odnoga Loary, a właściwie kanał zasilany jej wodami, tworzący naturalną fosę dla zamku. Ten kanał zaprojektował podobno sam Leonardo da Vinci, którego grób znajduje się w Dolinie Loary nieopodal Amboise.

Ciekawe jest to, że w Nantes niektóre budynki są dość dziwne… nie trzymają się pionu, ponieważ były zbudowane na mule, który po pewnym czasie się osunął, a wraz z nim budynki. Jednak by się dopasować do stylu otoczenia, niektóre nowe budynki celowo nie trzymają się pionu, jak np. krzywy hotel La Pérouse z 1993 roku przy alei Duquesne 3.

Fanom zakupów polecamy elegancki pasaż handlowy Pommeraye z 1843 roku, który łączy ulicę du Commerce z ulicą Crébillon. Jest podobno prekursorem współczesnego malla.

Jeśli planujesz podróż do różowego miasta – Nantes, by zobaczyć dom Juliusza Verne'a, albo najstarszy na świecie ogród botaniczny, nie mogłeś trafić lepiej! Na naszym serwisie www.Tanie-Loty.com.pl znajdziesz najtańsze bilety lotnicze do Nantes! Skorzystaj z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 134 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 128 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 328 Sprawdź