przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Dlaczego samoloty zwykle są pomalowane na biało?

White-passenger-wide-body-aircraft-is-flying-in-the-cloudy-sky-over-the-over-city-residential-areas-the-river-and-the-stadium-shutterstock_406260157

Zdecydowana większość samolotów jest pomalowana na biało. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego dominuje właśnie ten kolor?

Biel chłodzi

Biel odbija promienie słoneczne i zapobiega zbytniemu przegrzaniu maszyny. To jeden z głównych powodów malowania samolotów właśnie na ten kolor. Niektóre części zbudowane z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, włókno szklane czy włókno węglowe, są mocno narażone na działanie słońca. Biały kolor eliminuje zagrożenie wystąpienia zbyt wysokiej temperatury i zapobiega możliwym uszkodzeniom od promieniowania słonecznego. Najwięcej elementów stworzonych ze wspomnianych materiałów znajduje się w dziobie samolotu, dlatego ta część zazwyczaj ma biały lub jasny kolor.

Biały jest tani

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Prawda to powszechnie znana i w tym przypadku również prawdziwa. Malowanie samolotów na biało jest po prostu tańsze. Farba kosztuje sporo, a zużywa się jej ogromne ilości. Na Boeinga 747 potrzeba kupić 454 litry farby, z kolei na model 777 416 litrów. Koszt pomalowania całego samolotu białą farbą wynosi szacunkowo między 50 000 a 200 000 dolarów (160 000 - 660 000 złotych).

Ale kwestia finansowa nie dotyczy jedynie ceny samej farby. Jeśli linia lotnicza planuje malować swoją flotę na wiele kolorów, to oprócz bazowej białej farby muszą dodać także pozostałe kolory. A to znacząco zwiększa wagę maszyny, tym samym zwiększając również spalanie paliwa i generując dodatkowe koszty. Waga Dreamlinera po pomalowaniu wzrasta o 362 - 453 kg. Szacuje się, że jedna warstwa farby pokrywająca samolot jest równa wadze 8 pasażerów.

Dodatkowym plusem białego poszycia jest łatwiejsza odsprzedaż maszyny. Linie lotnicze często sprzedają część swojej floty innym przewoźnikom. Brak koloru na samolocie ułatwia zawarcie transakcji. Dzięki temu kupujący nie musi się martwić dodatkowymi kosztami przemalowania maszyny, a sprzedający łatwiej się jej pozbywa

Biały jest bezpieczny

Biel ma również tę zaletę, że widać na niej wszystkie rysy, uszkodzenia czy wgniecenia. Ułatwia to inspekcję poszycia, a tym samym umożliwia sprawne przeprowadzenie napraw. W przypadku ewentualnej katastrofy biały kolor samolotu ułatwia poszukiwania z powietrza. Zwiększa również widoczność maszyny, dzięki czemu ryzyko zderzenia z ptakami ulega zmniejszeniu.

Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Były już samoloty z podobiznami zespołów muzycznych czy postaci z filmów. Wizz Air i WOW są częściowo różowe, Ryanair częściowo niebieski, Mango (linia lotnicza z RPA) jest wściekle pomarańczowa, a syberyjski przewoźnik S7 swoją flotę maluje na kolor limonkowy.

 Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Oslo do Wrocławia, z Warszawy do Tbilisi i, połączeń lotniczych z Krakowa do Leeds.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Nowego Jorku, Okazje na loty z Katowic, Okazje na loty do egzotycznych krajów, Okazje na loty do Bułgarii, Wycieczki, bilety lotnicze Prestwick, wyszukiwarka lotów, loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Zawieszki do bagażu, Dla Dzieci, Torby dla dzieci i Strefa niskich cen.