przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Nie rób tego w Grecji!

0.-cover

Wspaniała pogoda, gościnni mieszkańcy i liczne atrakcje – Grecja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Przed wyjazdem warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym urlop będzie przyjemniejszy, bezpieczniejszy i na pewno mniej stresujący.

Nie jedz w sieciówkach

Grecja znana jest z pysznej i zdrowej kuchni, dlatego błędem byłoby nie spróbowanie lokalnych specjałów. Świeże ryby i owoce morza, soczyste warzywa i doskonała oliwa są sekretem długowieczności i witalności mieszkańców. Wizyta w tawernach bywa atrakcją samą w sobie!

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie odwiedzaj kościołów w nieodpowiednim stroju

W większości obiektów sakralnych obowiązuje odpowiedni ubiór: mężczyzn długie spodnie lub spodnie zakrywające kolana, a kobiety zakryte ramiona oraz spódnice zakrywające kolana. W przypadku braku takiego stroju na miejscu zwykle można wypożyczyć odpowiednie okrycie.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie rób zdjęć mieszkańcom bez ich zgody

Chcąc uwiecznić jak najwięcej wspomnień z wakacji, fotografujący potrafią zapomnieć o dobrych manierach. A przecież sami niekoniecznie chcieliby pojawić się na zdjęciu obcej osoby. Dlatego tak ważne jest przyjazne nastawienie i zapytanie o zgodę – nic nie kosztuje, a można uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie opalaj się nago

Jeśli nie znajdujecie się na plaży dla nudystów, zostańcie w strojach kąpielowych. Starsi Grecy uznają nagie opalanie za niestosowne i potrafią wezwać policję. Łagodniej podchodzi się do opalania i kąpieli topless, co jest w zasadzie legalne na wszystkich plażach. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie zamawiaj jedzenia tylko dla siebie

Gdy znajdziecie się w towarzystwie Greków, pamiętajcie, że nikt nie zamawia potraw tylko dla siebie, ale na środek stołu, żeby wszyscy mogli spróbować każdego dania. Wspólne jedzenie oznacza dzielenie się posiłkiem z współbiesiadnikami. Nieprzestrzeganie tej zasady uchodzi za niegrzeczne.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie pij na pusty żołądek

Niby to oczywiste, ale wielu turystów podczas urlopu o tym zapomina. Podpatrując Greków, którzy lubią wypić kilka szklaneczek ouzo czy raki, łatwo się zatracić w zabawie. Różnica jednak polega na tym, że mieszkańcy Hellady robią to w trakcie spożywania posiłków, dzięki czemu się nie upijają. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie staraj się niczego załatwić w trakcie sjesty

To czas święty dla Greków i nie należy im wtedy zawracać głowy, bo możecie spotkać się z wrogością. Zakupy najlepiej robić wcześnie, bo w godz. 14.00-17.00 większość sklepów jest zamknięta. I uwaga: w poniedziałki, środy i soboty sklepy nie otwierają się ponownie po południu. Zasada nie dotyczy supermarketów oraz centrów handlowych w dużych miastach.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie zapomnij wypłacić pieniędzy z bankomatu

Co prawda w hotelach oraz restauracjach nie będziecie mieli problemów z zapłaceniem kartą, ale zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki. Ta przyda się na pewno w mniej turystycznych miejscowościach oraz tradycyjnych tawernach oraz małych sklepikach.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie wystawiaj otwartej dłoni w kierunku rozmówcy

Wydawać by się mogło, że otwarta dłoń z rozpostartymi palcami jest niewinnym gestem, który oznacza powitanie lub uchodzi za symbol pojednania. Ale nie w Grecji, gdzie gest znany jako moutza oznacza ni mniej ni więcej tylko „zjedz moje fekalia". Lepiej nie łagodzić w ten sposób potencjalnych konfliktów!

Fot. Golan Levi/ Flickr

Nie spiesz się

To jedna z najważniejszych zasad, bo w krajach śródziemnomorskich życie toczy się nieco innym tempem. W Grecji nieraz usłyszycie siga, siga (powoli, powoli), gdy będziecie chcieli szybko coś załatwić. Zamiast tracić nerwy, dostosujcie się do rytmu życia mieszkańców, a wakacje upłyną wam w bezstresowej atmosferze.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Grecji do Montego Bay. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Montego Bay do Grecji.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Stavanger do Wrocławia, z Aten do Rzymu oraz, połączeń lotniczych z Aten do Warszawy.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Frankfurtu, Okazje na majówkę, bilety lotnicze Warszawa Bruksela, połączenia z Aten do Monachium, wyszukiwarka lotów, loty po Polsce, Loty Klm z Polski do Egzotycznych Krajow.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ręczniki, Dla Dzieci, Gry, zabawki, Torby podręczne i Walizki kabinowe.