Nie rób tego w Grecji!

0.-cover

Wspaniała pogoda, gościnni mieszkańcy i liczne atrakcje – Grecja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Przed wyjazdem warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym urlop będzie przyjemniejszy, bezpieczniejszy i na pewno mniej stresujący.

Nie jedz w sieciówkach

Grecja znana jest z pysznej i zdrowej kuchni, dlatego błędem byłoby nie spróbowanie lokalnych specjałów. Świeże ryby i owoce morza, soczyste warzywa i doskonała oliwa są sekretem długowieczności i witalności mieszkańców. Wizyta w tawernach bywa atrakcją samą w sobie!

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie odwiedzaj kościołów w nieodpowiednim stroju

W większości obiektów sakralnych obowiązuje odpowiedni ubiór: mężczyzn długie spodnie lub spodnie zakrywające kolana, a kobiety zakryte ramiona oraz spódnice zakrywające kolana. W przypadku braku takiego stroju na miejscu zwykle można wypożyczyć odpowiednie okrycie.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie rób zdjęć mieszkańcom bez ich zgody

Chcąc uwiecznić jak najwięcej wspomnień z wakacji, fotografujący potrafią zapomnieć o dobrych manierach. A przecież sami niekoniecznie chcieliby pojawić się na zdjęciu obcej osoby. Dlatego tak ważne jest przyjazne nastawienie i zapytanie o zgodę – nic nie kosztuje, a można uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie opalaj się nago

Jeśli nie znajdujecie się na plaży dla nudystów, zostańcie w strojach kąpielowych. Starsi Grecy uznają nagie opalanie za niestosowne i potrafią wezwać policję. Łagodniej podchodzi się do opalania i kąpieli topless, co jest w zasadzie legalne na wszystkich plażach. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie zamawiaj jedzenia tylko dla siebie

Gdy znajdziecie się w towarzystwie Greków, pamiętajcie, że nikt nie zamawia potraw tylko dla siebie, ale na środek stołu, żeby wszyscy mogli spróbować każdego dania. Wspólne jedzenie oznacza dzielenie się posiłkiem z współbiesiadnikami. Nieprzestrzeganie tej zasady uchodzi za niegrzeczne.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie pij na pusty żołądek

Niby to oczywiste, ale wielu turystów podczas urlopu o tym zapomina. Podpatrując Greków, którzy lubią wypić kilka szklaneczek ouzo czy raki, łatwo się zatracić w zabawie. Różnica jednak polega na tym, że mieszkańcy Hellady robią to w trakcie spożywania posiłków, dzięki czemu się nie upijają. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie staraj się niczego załatwić w trakcie sjesty

To czas święty dla Greków i nie należy im wtedy zawracać głowy, bo możecie spotkać się z wrogością. Zakupy najlepiej robić wcześnie, bo w godz. 14.00-17.00 większość sklepów jest zamknięta. I uwaga: w poniedziałki, środy i soboty sklepy nie otwierają się ponownie po południu. Zasada nie dotyczy supermarketów oraz centrów handlowych w dużych miastach.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie zapomnij wypłacić pieniędzy z bankomatu

Co prawda w hotelach oraz restauracjach nie będziecie mieli problemów z zapłaceniem kartą, ale zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki. Ta przyda się na pewno w mniej turystycznych miejscowościach oraz tradycyjnych tawernach oraz małych sklepikach.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie wystawiaj otwartej dłoni w kierunku rozmówcy

Wydawać by się mogło, że otwarta dłoń z rozpostartymi palcami jest niewinnym gestem, który oznacza powitanie lub uchodzi za symbol pojednania. Ale nie w Grecji, gdzie gest znany jako moutza oznacza ni mniej ni więcej tylko „zjedz moje fekalia". Lepiej nie łagodzić w ten sposób potencjalnych konfliktów!

Fot. Golan Levi/ Flickr

Nie spiesz się

To jedna z najważniejszych zasad, bo w krajach śródziemnomorskich życie toczy się nieco innym tempem. W Grecji nieraz usłyszycie siga, siga (powoli, powoli), gdy będziecie chcieli szybko coś załatwić. Zamiast tracić nerwy, dostosujcie się do rytmu życia mieszkańców, a wakacje upłyną wam w bezstresowej atmosferze.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Grecji do Montego Bay. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Montego Bay do Grecji.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Johannesburga do Kapsztadu, z Warszawy do Splitu oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Malagi.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Paryża, Okazje na loty Ryanair do 200 zł, bilety lotnicze Okęcie Austin Bergstorm International, bilety lotnicze Monachium International, wyszukiwarka tanich lotów, loty po Polsce, Loty na Tydzien na Karaiby na Wielkanoc.