Treść strony

13081-co-zrobic-gdy-nie-wpuszcza-cie-na-poklad-samolotu-overbooking-i-bumping

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Co zrobić, gdy nie wpuszczą Cię na pokład samolotu - overbooking i bumping

Co zrobić, gdy nie wpuszczą Cię na pokład samolotu - overbooking i bumping
Strona 2 z 2

Przed kupnem biletu lotniczego zapoznaj się z regulaminem przewoźnika

​Zawsze musisz pamiętać, żeby dobrze się zapoznać z regulaminem przewoźnika, u którego zarezerwowaliśmy lot. A to wszystko, dlatego, aby mieć możliwość negocjacji jak najlepszych warunków w przypadku odmówienia Ci wejścia na pokład samolotu. Pamiętaj też, że musisz zażądać pisemny dowód odmowy wpuszczenia na pokład w punkcie informacyjnym, jeśli chcesz, aby wniosek o odszkodowanie przyniósł sukces. Tym dowodem mogą być nowe bilety lotnicze lub potwierdzenie nadania bagażu. Można również poprosić personel o pisemne streszczenie zaistniałych okoliczności.

Nie taki diabeł straszny - overbooking i bumping

​Linie lotnicze sprzedają obecnie więcej biletów na każdy rejs niż jest miejsc w samolocie. Wolą przewidywać, że ktoś na pewno się spóźni albo rozchoruje niż stracić pieniądze na pustym fotelu (taki zabieg nazywany jest właśnie overbookingiem). Przewoźnik może tylko zyskać w taki sposób. Może po prostu zarobić podwójnie na części miejsc w samolocie. Zdarza się jednak też nierzadko, że w dniu wylotu stawią się na lotnisku jednak wszystkie osoby, które dokonały wcześniej rezerwacji. I wtedy właśnie mamy do czynienia z bumpingiem. Jest to sytuacja, kiedy przewoźnik jest zmuszony odmówić niektórym osób wstępu na pokład. Jednak nie musisz się strasznie tym przejmować, bo możesz wyjść z całej sytuacji bogatszy. Osoby, którym przydarzyły się takie sytuacje mówią o wielu profitach, rekompensatach np. podróży w biznes klasie (np. Para lecąca z W-wy przez Amsterdam do Kairu, dowiedziała się, że w Amsterdamie nie ma dla nas miejsc. W ramach zadośćuczynienia zaproponowano im lot biznes klasą. Zgodzili się z radością). Tak więc część osób jest niemile zaskoczona, a druga część tak właśnie działa i zyskuje. Istnieje nawet możliwość, że zamiast w klasie ekonomicznej, za którą pierwotnie zapłaciłeś, spędzisz lot w luksusowej klasy biznes. Wszystko zależy od linii lotniczej, która może zrekompensować zaistniałą sytuację dodatkowymi formami zadośćuczynienia. Przez to, że niektóre osoby chcą być zbumpowane prawdopodobieństwo bycia wyrzuconym wbrew własnej woli jest dość małe.

Kiedy nie przysługuje Ci odszkodowanie za odmowę przyjęcia Cię na pokład samolotu?

Powyższe regulacje nie dotyczą sytuacji, w których odmowa wejścia na pokład spowodowana jest tzw. „racjonalnymi względami": bezpieczeństwem, zdrowiem lub błędnym dokumentem. Niektóre linie lotnicze niestety znajdują tutaj furtkę do nadużyć (np. odmowa wejścia na pokład z powodu nieznacznie uszkodzonego paszportu lub legitymowanie się dokumentem właściwym dla kraju pochodzenia). Dlatego warto znać swoje prawa i żądać ich przestrzegania, w ostateczności powołując się na ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r.


PrevNext
Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!12 ofert od 221 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 194 Sprawdź SKANDYNAWIA to kraina z bajki! Leć się tam w dobrej cenie!28 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 309 Sprawdź