Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Waszyngtonu

Znajdź nas w social mediach

1086260_jefferson_memorial
Jefferson Memorial
Fot. sxc.hu

Biały Dom

Ten wyjątkowy budynek jest już od prawie 200 lat siedzibą prezydentów Stanów Zjednoczonych. Został wybudowany w 1800 r. przez irlandzkiego imigranta Jamesa Hobana, który swój projekt wzorował na dublińskich pałacykach w stylu georgiańskim. Turystów przeważnie dziwią niewielkie rozmiary i przytulność budynku oraz wyjątkowe środki bezpieczeństwa, jakimi objęta jest posiadłość. Trzeba przyznać jednak, że zwiedzanie Białego Domu nie jest zbyt ciekawe – na większość pomieszczeń można jedynie zerknąć z dużej odległości. Jednak sama wizyta w siedzibie jednego z najbardziej wpływowych ludzi na naszej planecie pozostaje w pamięci.

Biblioteka Kongresu

Library of Congress to największa biblioteka świata. Mieści ponad 95 milionów woluminów oraz wiele mikrofilmów i dyskietek komputerowych, ułożonych na półkach o łącznej długości 965 km. Została założona w 1800 r., a w 1870 r. uznano, że w Bibliotece Kongresu gromadzone będą książki stanowiące podstawę dochodzenia praw autorskich. By pomieścić rosnące zbiory w 1897 r. wybudowano naprzeciwko Kapitolu eklektyczny Thomas Jefferson Building. Warto przysiąść w jego przykrytej kopułą, ośmiokątnej czytelni oraz zerknąć na setki mozaik, rzeźb i malowideł ściennych w pięknym Great Hall. Trzeba też koniecznie odwiedzić drugie piętro, gdzie znajduje się wystawa American Treasures ze zbiorem cennych dokumentów i rękopisów, wśród których jest przemówienie M. L. Kinga „I have a dream” i projekt pomnika weteranów z Wietnamu autorstwa Maya Lina.

National Mall

To najliczniej odwiedzane miejsce w Waszyngtonie. Jest to wydzielona część parkowa przy której wzniesiono rezydencje polityków. Obecnie Mall ma dwie mile długości i ciągnie się na zachód od Kapitolu po rzekę Potomac. Centralne położenie sprawia, że jest to także serce życia politycznego i społecznego. To chyba najpopularniejsze miejsce protestów i demonstracji w całych Stanach Zjednoczonych. Wznosi się tu między innymi marmurowy Washington Monument wybudowany na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony ozdób obelisk o wysokości 169 m jest najwyższym obiektem na świecie wybudowanym wyłącznie techniką murarską, bez użycia stalowych konstrukcji. Można wjechać windą na wysokość 150 m, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Stoją tu także budowle i pomniki upamiętniające najważniejsze postaci w dziejach USA - Lincoln Memorial zbudowane na wzór świątyni doryckiej czy Jefferson Memorial wzorowano na rodzinnym domu Thomasa Jeffersona w Monticello. Dla Amerykanów ogromne znaczenie ma także niepozorny i prosty pomnik Vietnam Veterans Memorial - wspomnienie 60 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Wietnamie. Na ścianie z czarnego marmuru, wyryto w kolejności chronologicznej nazwiska wszystkich żołnierzy poległych w latach 1959–1975. Równie ważny jest Korean War Veterans Memorial, odsłonięty w 1995 r.poświęcony prawie prawie 55 tys. Amerykanów któzy zbinęli w Korei.

FBI

Główna siedziba Federalnego Biura Śledczego (Federal Bureau of Investigation) przypomina fortecę. Założona w 1908 r. FBI uzyskała niezależność w latach 30., czyli w czasach prohibicji. Miała za zadanie wyeliminować m.in. takie tuzy podziemia jak Al Capone i Machine Gun Kelly. Dziś ta elitarna organizacja ma za zadanie utrzymanie praworządności w kraju. Dziwne więc, że jej siedziba, a raczej jej część, jest otwarta dla turystów. Mogą oni tu obejrzeć i poznać historię prawdziwych wrogów Ameryki. W czasie zwiedzania można także poznać techniki zbierania odcisków palców, przeprowadzania prób balistycznych oraz metody walki z przestępczością. Główną atrakcją są pokazy strzelania z małokalibrowych pistoletów i broni automatycznej.

Smithsonian Institution

To największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona. Najwspanialsze waszyngtońskie dzieła sztuki i pamiątki historyczne w Smithsonian Institution to narodowe zbiory Stanów Zjednoczonych. W skład Instytutu wchodzi m.in. National Air and Space Museum – chyba najpopularniejsza atrakcja Waszyngtonu. Muzeum odwiedza prawie 10 milionów turystów rocznie. Kolekcja muzeum przedstawia dzieje nie tylko lotnictwa niemal od zarania, ale także wyścig podboju kosmos, przedstawiony zarówno z perspektywy amerykańskiej, jak i sowieckiej.
W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej można podziać m.in. ogromną wystawę zrekonstruowanych szkieletów dinozaurów. Narodowe Muzeum Historii Ameryki to szczególne sanktuarium dziejów USA. Są tu pierwsze egzemplarze modelu T Forda, stare urzędy pocztowe, a nawet odrestaurowana lodziarnia z przełomu wieków, w której nadal sprzedaje się bananowy deser lodowy. W Muzeum Sztuki Afrykańskiej zgromadzono ponad 6 tysięcy rzeźb i wyrobów rzemiosła wielu kultur plemiennych Afryki Środkowej. Sąsiaduje z nim graniasty, piramidalny budynek Galerii Arthura M. Sacklera zawierający dzieła sztuki i przedmioty kultowe z Azji i Bliskiego Wschodu. Jedno z najniezwyklejszych muzeów Instytutu Smithsona, to otwarte w 1923 r. Freer Gallery of Art. W galerii znajduje się ponad tysiąc grafik, rysunków i obrazów Amerykanina Jamesa McNeila a także chińskie przedmioty z brązu i nefrytu, ilustrowane manuskrypty bizantyjskie, buddyjskie rzeźby oraz perskie wyroby z metalu. Warto także zajrzeć do oddalonego nieco od pozostałych Narodowego Muzeum Sztuki Amerykańskiej. Oprócz ciekawych zbiorów szczyci się wyjątkowymi wystawami. Jedna z ekspozycji przedstawiająca prawdziwy wizerunek pionierów Ameryki, wzbudza kontrowersję w całych Stanach Zjednoczonych.

National Gallery of Art

Ogromna National Gallery u stóp Kapitolu, najlepsze muzeum sztuki w mieście i jedno z najwspanialszych na świecie wbrew nazwie – nie jest instytucją państwową. Swą świetność zawdzięcza wysiłkom przemysłowca Andrew Mellona, który kupił budynek i umieścił w nim swoje cenne zbiory. Wiele dzieł pochodzi z petersburskiego Ermitażu. Sprzedał je rząd sowiecki, który w pierwszych latach po rewolucji gwałtownie potrzebował gotówki.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 133 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 367 Sprawdź