Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Waszyngtonu

Znajdź nas w social mediach

1086260_jefferson_memorial
Jefferson Memorial
Fot. sxc.hu

Biały Dom

Ten wyjątkowy budynek jest już od prawie 200 lat siedzibą prezydentów Stanów Zjednoczonych. Został wybudowany w 1800 r. przez irlandzkiego imigranta Jamesa Hobana, który swój projekt wzorował na dublińskich pałacykach w stylu georgiańskim. Turystów przeważnie dziwią niewielkie rozmiary i przytulność budynku oraz wyjątkowe środki bezpieczeństwa, jakimi objęta jest posiadłość. Trzeba przyznać jednak, że zwiedzanie Białego Domu nie jest zbyt ciekawe – na większość pomieszczeń można jedynie zerknąć z dużej odległości. Jednak sama wizyta w siedzibie jednego z najbardziej wpływowych ludzi na naszej planecie pozostaje w pamięci.

Biblioteka Kongresu

Library of Congress to największa biblioteka świata. Mieści ponad 95 milionów woluminów oraz wiele mikrofilmów i dyskietek komputerowych, ułożonych na półkach o łącznej długości 965 km. Została założona w 1800 r., a w 1870 r. uznano, że w Bibliotece Kongresu gromadzone będą książki stanowiące podstawę dochodzenia praw autorskich. By pomieścić rosnące zbiory w 1897 r. wybudowano naprzeciwko Kapitolu eklektyczny Thomas Jefferson Building. Warto przysiąść w jego przykrytej kopułą, ośmiokątnej czytelni oraz zerknąć na setki mozaik, rzeźb i malowideł ściennych w pięknym Great Hall. Trzeba też koniecznie odwiedzić drugie piętro, gdzie znajduje się wystawa American Treasures ze zbiorem cennych dokumentów i rękopisów, wśród których jest przemówienie M. L. Kinga „I have a dream” i projekt pomnika weteranów z Wietnamu autorstwa Maya Lina.

National Mall

To najliczniej odwiedzane miejsce w Waszyngtonie. Jest to wydzielona część parkowa przy której wzniesiono rezydencje polityków. Obecnie Mall ma dwie mile długości i ciągnie się na zachód od Kapitolu po rzekę Potomac. Centralne położenie sprawia, że jest to także serce życia politycznego i społecznego. To chyba najpopularniejsze miejsce protestów i demonstracji w całych Stanach Zjednoczonych. Wznosi się tu między innymi marmurowy Washington Monument wybudowany na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony ozdób obelisk o wysokości 169 m jest najwyższym obiektem na świecie wybudowanym wyłącznie techniką murarską, bez użycia stalowych konstrukcji. Można wjechać windą na wysokość 150 m, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Stoją tu także budowle i pomniki upamiętniające najważniejsze postaci w dziejach USA - Lincoln Memorial zbudowane na wzór świątyni doryckiej czy Jefferson Memorial wzorowano na rodzinnym domu Thomasa Jeffersona w Monticello. Dla Amerykanów ogromne znaczenie ma także niepozorny i prosty pomnik Vietnam Veterans Memorial - wspomnienie 60 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Wietnamie. Na ścianie z czarnego marmuru, wyryto w kolejności chronologicznej nazwiska wszystkich żołnierzy poległych w latach 1959–1975. Równie ważny jest Korean War Veterans Memorial, odsłonięty w 1995 r.poświęcony prawie prawie 55 tys. Amerykanów któzy zbinęli w Korei.

FBI

Główna siedziba Federalnego Biura Śledczego (Federal Bureau of Investigation) przypomina fortecę. Założona w 1908 r. FBI uzyskała niezależność w latach 30., czyli w czasach prohibicji. Miała za zadanie wyeliminować m.in. takie tuzy podziemia jak Al Capone i Machine Gun Kelly. Dziś ta elitarna organizacja ma za zadanie utrzymanie praworządności w kraju. Dziwne więc, że jej siedziba, a raczej jej część, jest otwarta dla turystów. Mogą oni tu obejrzeć i poznać historię prawdziwych wrogów Ameryki. W czasie zwiedzania można także poznać techniki zbierania odcisków palców, przeprowadzania prób balistycznych oraz metody walki z przestępczością. Główną atrakcją są pokazy strzelania z małokalibrowych pistoletów i broni automatycznej.

Smithsonian Institution

To największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona. Najwspanialsze waszyngtońskie dzieła sztuki i pamiątki historyczne w Smithsonian Institution to narodowe zbiory Stanów Zjednoczonych. W skład Instytutu wchodzi m.in. National Air and Space Museum – chyba najpopularniejsza atrakcja Waszyngtonu. Muzeum odwiedza prawie 10 milionów turystów rocznie. Kolekcja muzeum przedstawia dzieje nie tylko lotnictwa niemal od zarania, ale także wyścig podboju kosmos, przedstawiony zarówno z perspektywy amerykańskiej, jak i sowieckiej.
W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej można podziać m.in. ogromną wystawę zrekonstruowanych szkieletów dinozaurów. Narodowe Muzeum Historii Ameryki to szczególne sanktuarium dziejów USA. Są tu pierwsze egzemplarze modelu T Forda, stare urzędy pocztowe, a nawet odrestaurowana lodziarnia z przełomu wieków, w której nadal sprzedaje się bananowy deser lodowy. W Muzeum Sztuki Afrykańskiej zgromadzono ponad 6 tysięcy rzeźb i wyrobów rzemiosła wielu kultur plemiennych Afryki Środkowej. Sąsiaduje z nim graniasty, piramidalny budynek Galerii Arthura M. Sacklera zawierający dzieła sztuki i przedmioty kultowe z Azji i Bliskiego Wschodu. Jedno z najniezwyklejszych muzeów Instytutu Smithsona, to otwarte w 1923 r. Freer Gallery of Art. W galerii znajduje się ponad tysiąc grafik, rysunków i obrazów Amerykanina Jamesa McNeila a także chińskie przedmioty z brązu i nefrytu, ilustrowane manuskrypty bizantyjskie, buddyjskie rzeźby oraz perskie wyroby z metalu. Warto także zajrzeć do oddalonego nieco od pozostałych Narodowego Muzeum Sztuki Amerykańskiej. Oprócz ciekawych zbiorów szczyci się wyjątkowymi wystawami. Jedna z ekspozycji przedstawiająca prawdziwy wizerunek pionierów Ameryki, wzbudza kontrowersję w całych Stanach Zjednoczonych.

National Gallery of Art

Ogromna National Gallery u stóp Kapitolu, najlepsze muzeum sztuki w mieście i jedno z najwspanialszych na świecie wbrew nazwie – nie jest instytucją państwową. Swą świetność zawdzięcza wysiłkom przemysłowca Andrew Mellona, który kupił budynek i umieścił w nim swoje cenne zbiory. Wiele dzieł pochodzi z petersburskiego Ermitażu. Sprzedał je rząd sowiecki, który w pierwszych latach po rewolucji gwałtownie potrzebował gotówki.

Najlepsze okazje

Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 9 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!25 ofert od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 92 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!