Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do TanzaniiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Zwiedzanie Tanzanii

Ngorongoro_Crater
Ngorongoro - największy krater na ziemi
Fot. epcp

Magnesem przyciągającym turystów do Tanzanii są parki narodowe i rezerwaty, które stanowią aż 14% jego powierzchni. Najsławniejsze z nich to rejon Serengeti i Kilimandżaro.

Park Narodowy Serengeti 

Serengeti (z języka masajskiego - wielka sucha ziemia), jest domem dla niezliczonej ilości zwierząt kopytnych i polujących na nie drapieżników. Równiny Serengetti są jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie można oglądać migracje zwierząt. Są to cykliczne wędrówki zwierząt roślinożernych w poszukiwaniu nowych pastwisk, szczególnie widowiskowe, gdy stada przekraczają rzeki. Wielka wędrówka jest związana z przemieszczaniem się pory deszczowej. Nigdzie poza Serengeti dzikie ssaki nie żyją w tak gigantycznych ilościach, nigdzie nie spotyka się tak wielkich stad zwierząt kopytnych i tylu krążących wokół nich drapieżników. Położony w zachodniej części Tanzanii, zajmuje powierzchnię 14 763 km2. Założony został w 1941 r. i jako jeden z nielicznych obiektów przyrodniczych znajduje się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Zobacz także:

Obejmuje rozległe obszary sawanny - zbiorowiska traw z rzadko występującymi krzewami i drzewami - która stanowi środowisko życia wielu gatunków zwierząt: gazeli, antylop, gnu, nosorożców, hipopotamów, słoni i zebr. Spotyka się tu również bawoły afrykańskie, lwy i żyrafy, a jeśli ma się dużo szczęścia, przed obiektywem pojawiają się nawet żurawie, lamparty i gepardy. Krajobraz parku to bezkresne stepy z pojedynczymi, widocznymi z wielu kilometrów drzewami lub wzgórzami. Czasem bezkresne równiny wydają się płaskie jak stół. Trzeba wtedy stawać na dachu samochodu, by łatwiej dostrzec jakieś orientacyjne punkty. Równinę urozmaica kilka rzek i nieliczne zbiorniki wodne z największym jeziorem Ndutu na południowych krańcach parku. Nieliczne wzgórza porastają rzadkie lasy akacjowe. Widoczność na równinach jest na ogół wspaniała. Doskonale widać wzgórza odległe o dziesiątki kilometrów. Gra świateł, układ chmur, krótkie i piękne wschody i zachody Słońca stwarzają niepowtarzalną bajkową atmosferę.

Park Narodowy Kilimandżaro 

Zaliczany jest do najpiękniejszych parków narodowych Tanzanii, a zarazem jej największych atrakcji turystycznych. Powstały w 1987 roku, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Leży w północno-wschodniej części Tanzanii, blisko granicy z Kenią. W parku mieszka wiele gatunków zwierząt, tj. słonie i bawoły afrykańskie, a także nosorożce, elandy, kudu wielkie, lamparty oraz liczne gatunki antylop i małp. Z ptaków najliczniej reprezentowane są orły. Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki, (5895 m), jest stosunkowo młodym wulkanem. Na zboczach można prześledzić kolejne piętra roślinne od sawanny poprzez gęste zielone lasy do wiecznego śniegu. Na "dach Afryki", jak często określa się Kilimandżaro rocznie wyrusza ok. 13 000 osób. Wyjścia na Kilimandżaro zwykłą drogą nie można nazwać wyprawą - jest to zwykła i popularna wycieczka dla każdego. Boczne niższe wierzchołki masywu Kilimandżaro to Mawenzi i Shira. Na zboczu góry od dawna mieszkało plemię Czagga. Musieli kiedyś dochodzić do linii śniegu, a więc być może do 5000 m n.p.m., gdyż zachował się ustny przekaz o wyprawach po srebro, które zamieniało się w wodę.

Ngorongoro

Wygasły wulkan położony w północnej Tanzanii. Ma on średnicę długości 22 km i jest największym kraterem na Ziemi. Jego ściany wznoszą się na wysokość 600 m, licząc od dna doliny. Park Narodowy Ngorongoro, wpisany na Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, utworzony na obrzarze krateru, jest jednym z najważniejszych rezerwatów dzikiej przyrody w Afryce. Żyje tam 25-30 tys. zwierząt. Oprócz zebr, gazel, elandów, lampartów, szakali i gnu białobrodego, występuje tam pokaźna populacja czarnego nosorożca. To również raj dla ornitologów. Bez trudu można zaobserwować liczne strusie, piękne żurawie koroniaste, dropie, sekretarze, kanie, orły, flamingi.

Park Narodowy Arusha 

Obejmuje wschodnie stoki wulkanu Meru, jeziora Momela oraz kratery Ngurdoto i Serengeti Ndogo. To wspaniałe i rzadko odwiedzane miejsce. Jest wyjątkowy, gdyż pod przewodnictwem strażników można w nim chodzić na piechotę. W parku z łatwością dają się zauważyć zmieniające się wraz z wysokością piętra roślinne, od gęstych wiecznie zielonych lasów po nagie skały wokół szczytu Meru.

Park Narodowy Manyara 

Niewielki park usytuowany wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, między jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego. Spotkać tu można liczne gatunki ptaków, hipopotamy; do których - w przypadku zbyt wysokiego stanu wody - lepiej nie dojeżdżać. Jeżeli ktoś nie napatrzył się dość na żyrafy, to tutaj z pewnością ujrzy je w pełnej krasie. Nie brakuje guźców, pawianów i słoni (które sieją spustoszenie wśród roślin), gnu, bawołów, impali i innych antylop. Z ciekawszych ptaków można spotkać dzioborożce. Park zamieszkują też lwy.

Innymi niezwykle ciekawymi parkami narodowymi są Gombe Stream i Mahale Mountains nad jeziorem Tanganika, słynne ostoje szympansów zamieszkane też przez inną zwierzynę. Ciekawym, dzikim i odległym miejscem jest Rauha National Park z pięknymi przełomami rzeki Rauha.

Interesującym i niezwykle rzadko odwiedzanym regionem jest wyżyna Makonde zamieszkana przez plemię o tej samej nazwie, położona na południu przy granicy z Mozambikiem. Pochodzą stąd słynne nie tylko w Afryce hebanowe polerowane rzeźby w stylu makonde. Przedstawiają wysmukłe pojedyncze postaci lub drzewa życia - splecione figury ludzkie w pionowym układzie. Są rzeźbione z jednego pnia.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa