Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do SztokholmuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Zwiedzanie Sztokholmu

Stockholm
Sztokholm nocą
Fot. sxc.hu

Stare Miasto

Gamla Stan (Stare Miasto) obejmuje swym zasięgiem 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg. Miejscowość do dziś zachowała swój średniowieczny wygląd i klimat, jest atrakcją dla koneserów sztuki, ma niemal niezliczoną liczbę zabytków architektury, które trzeba zobaczyć, aby poczuć ducha odległej epoki. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, warto odkrywać pozostałości starych fortyfikacji i warsztatów.

Plac główny – Stortorget

Przylega do niego wyjątkowy gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla.

Storkyrkan

Gotycka katedra jest najstarszą budowlą na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra jest miejscem uroczystości i koronacji królewskich. Wnętrze zachwyca wysokimi sklepieniami łukowymi oraz wspaniałymi organami. Kościół słynie z organizowanych koncertów muzyki dawnej i organowej.

Pałac Królewski

Kungliga Slottet (Pałac Królewski) został wzniesiony w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej - dużą atrakcją jest uroczysta zmiana warty. W Pałacu znajduje się łącznie 608 komnat. Jednym z najbardziej interesujących pomieszczeń jest gabinet króla Oskara II, w którym nie tknięto nic od czasu jego śmierci w 1907 r. W Pałacu trzeba także zobaczyć skarbiec, gdzie prezentowane są m.in. insygnia władzy królewskiej.

Wyspa Magnatów

Zakątki i wyspę, na której leży Stare Miasto, ozdabia Riddarhuset - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie leży jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce - Ridderholms Kyrkan, kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Muzea

Będąc w stolicy Szwecji, warto zobaczyć zbiory Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu oraz Muzeum Miejskie, które pozwalają cofnąć się w czasie i poczuć klimat epoki średniowiecza. Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje jedną z lepszych kolekcji dzieł sztuki XX w. np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Junibacken - znajdujące się na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości Astrid Lindgren. To ogromny plac zabaw i prawdziwy raj dla najmłodszych. Na wyspie Djurgarden mieści się najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu. Autor pomysłu Artur Hazelius pod koniec XIX wieku postanowił ocalić tradycyjny szwedzki styl życia. Dzięki czemu dziś możemy spacerować pośród około 150 domków pogrupowanych w małe miasteczka i zobaczyć na własne oczy tradycyjną pracę szewca, dmuchaczy szkła i garncarzy. Vasamuseet - Muzeum Okrętu „Waza” kryje w sobie eksponat będący pamiątką dawnej świetności Szwecji. Warto zobaczyć zrekonstruowany okręt „Waza”, który powstał na początku XVII w., w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, z inicjatywy Gustawa II Adolfa. Ten wyjątkowy galeon ze złoconą rufą, ozdobiony siedmiuset rzeźbami, w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs wyruszył w 1628 r., kiedy to z powodu silnego wiatru zatonął wraz z załogą. W roku 1956 archeolog Anders Frazen odnalazł wrak i rozpoczął prace wydobycia go z dna morza. Od 1961 przez kolejne 30 lat trwała jego rekonstrukcja.

Pałac Drottningholm

Pałac Drottningholm (dosłownie „Wysepka Królowej”) należy do grona najlepiej zachowanych pałaców szwedzkich zbudowanych w XVII wieku. Jego piękno doceniło UNESCO, decydując się w 1991 na wpisanie go na swoją Listę Światowego Dziedzictwa jako jeden z pierwszych obiektów ze Szwecji. Architektura pałacu opiera się głównie na stylu wypracowanym w renesansie, ale łączy w sobie również inne (np. barokowy angielski ogród wokół dworu oraz chiński pawilon). Aktualnie pałac jest rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej, dla której prywatnych celów zarezerwowano całe południowe skrzydło. Reszta pałacu oraz ogrody są otwarte dla zwiedzających.

Metro

Sztokholmskie metro to najdłuższa na świecie galeria sztuki. Większość z 99 stacji została ozdobiona malowidłami, przemieniającymi zwyczajne hale biletowe, sufity i ściany w kolorowe mozaiki, będące ciekawymi dziełami sztuki współczesnej.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa