- Szczegóły
- czwartek, 12 grudzień 2024 16:49
Zwiedzanie Nowego Jorku
Znajdź nas w social mediach
Times Square |
Fot. kaysha |
Statua Wolności
Posag wykonany we Francji i przez francuskiego rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi dla upamiętnienia braterstwa Francuzów i Amerykanów stanowi od ponad stu lat symbol wolnej Ameryki. Odsłonięcia pomnika dokonał prezydent Cleveland 28 października 1886 r. Rzeźbę skonstruowano w taki sposób, że można wspiąć się aż do korony wieńczącej głowę posągu, skąd roztacza się wspaniała panorama Dolnego Manhattanu.
Ellis Island
Ta mała wyspa była dla ponad 12 milionów imigrantów, pierwszym skrawkiem amerykańskiej ziemi na której postawili stopę. W 1894 r. wyspa stała się stacją imigracyjną utworzoną przede wszystkim dla kontrolowania napływu ludności z południowej i wschodniej Europy. Urząd imigracyjny funkcjonował aż do 1954 r. Dziś w zwieńczonym wieżyczkami budynku głównym znajduje się obecnie Muzeum Imigracji, gdzie można obejrzeć filmy i nagrania, które próbują oddać nastrój tego miejsca.
Brooklyn Bridge
W tej chwili jest to jeden z kilku mostów nad East River, ale swego czasu był szczytem możliwości inżynieryjnych. Od momentu otwarcia w 1883 r. przez 20 lat był największym na świecie mostem wiszącym, pierwszym, w którego konstrukcji zastosowano stalowe liny. Jednoszcześnie był najdłuższym na świecie mostem jednoprzęsłowym. Ten piękny przykład architektury użytkowej jest dziś jednym z symboli Nowego Jorku.
Financial District
Serce Manhattanu to jednocześnie centrum światowego obrotu kapitałowego. Na Wall Street, wewnątrz neoklasycystycznego budynku Giełdy Nowojorskiej (NYSE), każdego dnia dokonywane są istotne w skali globalnej transakcje finansowe. Pracę giełdy można obserwować z galerii dla widzów na trzecim piętrze. Nieopodal, na Broadwayu wznosi się monumentalny kościół Trójcy Świętej. Ta neogotycka budowla została ukończona w 1846 r. i przez pół wieku była najwyższym budynkiem miasta. W centrum Bowling Green, które w czasach kolonialnych było łąką, na której grano w bowls (kule), mieści się US Customs House – symbol Nowego Jorku jako portu oceanicznego. Wewnątrz urządzono Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, gdzie można podziwiać fascynująca kolekcję przedmiotów wykonanych przez plemiona Indian obu Ameryk.
Piąta Aleja
Pierwsze skojarzenie z tą najsłynniejszą ulicą Nowego Jorku to bogactwo. I słusznie. To najbardziej ekskluzywne i kosmopolityczne miejsce na świecie, a tutejsze sklepy są przeznaczone dla klientów o najbardziej wyrafinowanych gustach. Przy alei wznosi się także kilka wspaniałych pomników nowojorskiej architektury z wybudowanym w latach 1932–1940 Rockefeller Center, który do dziś uważany jest za jedno z najdoskonalszych na świecie rozwiązań urbanistycznych. Niemal naprzeciw można podziwiać katedrę św. Patryka – przykład tego, jak bardzo Amerykanom brakuje klasycznych, europejskich zabytków. Ten monumentalny, gotycki kościół wzniesiono bowiem w 1888 r.
Metropolitan Museum of Art
Muzeum, nazywane Met, jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie, jego zbiory liczą ponad 2 miliony dzieł pochodzących z Ameryki, Europy, Chin, Afryki, Dalekiego Wschodu, a także z kultury islamu oraz starożytnego świata. Nawet zwiedzając je przez kilka tygodni, nie da się zobaczyć wszystkich eksponatów.
SoHo i Greenwich Village
Dwie dzielnice, która nierozerwalnie kojarzą się ze sztuką, a wpływ ich mieszkańców, z których ogromną liczbę stanowi artystyczna bohema, na kształt współczesnej kultury jest ogromny. Obie dzielnice (mimo, że Greenwich Village traci ostatnio na rzecz SoHo) znajdują się na szczycie listy najciekawszych dzielnic Nowego Jorku i nadal przyciągają tłumy. Ich tętniące życiem ulice są pełne restauracji i barów.
Central Park
Central Park bez wątpienia jest dla Nowojorczyków ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu. Nie tylko wnosi on sporo zieleni do całkowicie zubranizowanej przestrzeni miasta, ale przedewszystkim stanowi centrum życia kultury niezależnej. Można się tu rozkoszowac twórczościa niezwykle utalentowanych muzyków, aktorów, tancerzy, malarzy, dzielących się swoją artystyczną duszą z szeroką publicznością. Każdy odkrywca parku może wziąć udział w jego życiu, np. uczestnicząc w spontanicznych kursach tańców latynoamerykańskich. Założyciele miasta zaplanowali sielski krajobraz w sercu Manhattanu. Ta wizja w dużym stopniu przetrwała do dziś, a obecne znaczenie Central Parku z pewnością przerosłoby ich oczekiwania.
American Museum of Natural History
Uznawane jest za największe muzeum przyrodnicze na świecie. W muzeum zastosowano ciekawe sposoby prezentowania zbiorów za pomocą znakomitych dioram oraz ekspozycji interaktywnych. Szczególnie słynne są kolekcje antropologiczne, a także barwnie oznakowane i budzące grozę zbiory kości oraz skamielin. Do największych atrakcji należy Dinosaur Hall (Sala dinozaurów) oraz nowa Hall of Biodiversity poświęcona ekologii i ewolucji świata przyrody.
Katedra Św. Jana Bosko
Katedra (Cathedral Chuch of St John the Divine) mimo iż wciąż nieukończona, już teraz jest jedną z największych atrakcji Nowego Jorku. Dotychczas zrealizowano 2/3 projektu, a ostateczne zakończenie prac nastąpi nie wcześniej niż w 2050 r. Budowla stanie się wówczas największą katedrą świata – w jej nawach o długości 200 m i szerokości 106 m mogłyby się jednocześnie pomieścić katedra z Chartres i paryska Notre Dame.