Treść strony

zwiedzanie-mongolii

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Mongolii

Znajdź nas w social mediach

Pustynia Gobi
Fot. PnP!

Ułan Bator

Ułan Bator jest stosunkowo młodym, bardzo nowoczesnym miastem. Stolica Mongolii to centrum rozwoju gospodarczego i kulturalnego w kraju. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się opuścić stepy i zacząć tu swoje dorosłe życie. Aktualnie Ułan Bator jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem: powstają tu hotele, centra handlowe i restauracje. Kontrast z resztą kraju jest niesamowity. Miasto leży na wysokości 1350 m. n. p. m. i czasami nazywane jest „najchłodniejszą stolicą świata”. Jest tu wiele zabytków sakralnych, przede wszystkim klasztorów (najbardziej znany to Gandan). Koniecznie trzeba też obejrzeć pałac i wstąpić do któregoś z licznych muzeów. Pobyt w Ułan Bator jest zresztą nieunikniony – to tutaj znajduje się jedyny międzynarodowy port lotniczy Mongolii.

Jezioro Chubsuguł

Jezioro nazywane jest czasem „Małym Bajkałem” lub „Ciemnoniebieską perłą”. Bezapelacyjnie to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków Mongolii. To także największe i najgłębsze jezioro w kraju. Długość 136 kilometrów i głębokość 262 metry – te liczby robią wrażenie. Chubsuguł jest położone na wysokości 1645 metrów, dlatego od stycznia nawet do maja jest zamarznięte. W lecie za to aż roi się tu od turystów, zwłaszcza miłośników sportów wodnych. Zadowoleni będą także wędkarze. W okolicach znajdują się liczne hodowle reniferów, które można zwiedzić.

Pustynia Gobi

Ta ogromna pustynia jest położona w południowej części Mongolii oraz w północnej części Chin. Gobi przełamuje stereotypy jakie narosły wokół pustyń. Krajobraz wcale nie jest monotonny. Zwiedzając Gobi musimy być przygotowani na ekstremalne warunki. Temperatura latem zwykle sięga 45 stopni Celsjusza, a zimą spada poniżej – 40 stopni. Mocne są także wahania temperatur w ciągu doby. Co oczywiste, żyje tu niewielu ludzi. Problemem może być także transport: sieć dróg ze zrozumiałych względów nie należy do dobrze rozwiniętych. Ważne jest, aby przygotować sobie dobrze dobrany ekwipunek. Najlepiej wybrać się na pustynię jeepem i zabrać zapasy wody, jedzenia, mapy, kompas i pochodnie. Niebezpieczne są też burze piaskowe, które mogą nas zaskoczyć w czasie podróży.

Góry Ałtaj

To jeden z najbardziej wilgotnych regionów kraju. Są tu niezliczone jeziora, jeziorka, rzeki i źródełka. Ałtaj jest niezwykle piękny – to prawdziwy raj dla fotografów. Ośnieżone szczyty sięgają ponad 4000 metrów n. p. m. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Mongolii - Khüiten (4374 metrów n. p. m.).

Karakorum

To starożytna mongolska stolica położona w centrum kraju. Założone w 1220 roku miasto zlokalizowano na rozdrożach słynnego Jedwabnego Szlaku. Z całą pewnością trzeba zwiedzić ulubione miejsce Czyngis Chana. Pomimo mijającego czasu Karakorum wciąż robi wrażenie. Zachowały się długie na 400 metrów mury i liczne świątynie. Na terenie miasta znajdziemy łącznie 108 zachowanych stup, czyli buddyjskich budowli sakralnych. W okolicach warto obejrzeć wodospad Orkhon.

Erdene Zuu

To pierwszy buddyjski klasztor, jaki powstał w Mongolii. Położony w pobliżu Karakorum przyciąga wielu turystów. Jego budowę rozpoczęto w 1586 roku, ale  okazało się, że na ukończenie potrzeba jeszcze 300 lat! Aktualnie w jego mury powrócili buddyjscy mnisi a klasztor został otwarty dla zwiedzających. Erdene Zuu jako jedna z nielicznych świątyń przetrwał przeprowadzoną przez komunistów w 1937 roku akcję niszczenia budowli sakralnych.

Rezerwat Khustai Nuruu

Idealne miejsce dla miłośników dzikiej, nienaruszonej przyrody. Zajmuje ponad 90 tysięcy hektarów. Rezerwat powstał w 1993 roku. Jego wielką zaletą jest położenie – zaledwie 100 kilometrów od stolicy. Żyją tu stada ostatnich dzikich koni na świecie, czyli koni Przewalskiego. Oprócz tego przy odrobinie szczęścia uda nam się sfotografować gazele. Na terenie rezerwatu położone są też starożytne grobowce.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 116 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź