- Szczegóły
- wtorek, 08 październik 2024 02:11
Tanie loty do Mongolii
Znajdź nas w social mediach
Tradycyjny środek transportu w Mongolii to koń |
Fot. mysim |
Są miejsca, w których można spędzić urlop, nie będąc otoczonym przez tysiące turystów. Choć Mongolia staje się coraz bardziej popularna zwłaszcza wśród miłośników aktywnej turystyki, to wciąż znajdziemy tu bezkresne stepy i puste przestrzenie. Krajobraz dopełniają rozległe pustynie i lasy. W Mongolii nie znajdziemy zbyt wielu wartościowych zabytków, ale nie będziemy żałować.
Historia
Kraj jest dość duży. Zajmuje ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych, co daje mu 18. pozycję w rankingu największych państw świata. 21% powierzchni zajmują stepy, symbol Mongolii. Historia kraju była burzliwa i niełatwa. Pierwsze ślady działalności ludzi pochodzą na tych terenach jeszcze z paleolitu. Typowy dla nomadów styl życia przetrwał właściwie od tamtych czasów. Według niektórych naukowców właśnie stąd mogą się wywodzić przodkowie wojowniczego plemienia Hunów. W 745 roku powstał Chanat Ujgurski, obejmujący dodatkowo tereny Mandżurii i Dżungarii. Po dwóch wiekach został jednak rozgromiony przez plemię Kirgizów.
Dni chwały Mongolii miały jednak dopiero nadejść. W 1162 roku urodził się Temudżyn, znany szerzej jako Czyngis – Chan. Pod jego panowaniem Mongołowie stali się wielką potęgą – powstało Imperium Mongolskie. W jego skład wchodziły kraje od Chin po Ruś, zagrozili nawet Polsce. Rozwinięto system sądownictwa, administrację, wypracowano podstawy szkolnictwa. Czyngis – Chan zmarł w wieku 66 lat, ale potomkowie kontynuowali jego dzieło. Dopiero w XIV wieku Imperium zaczęło podupadać. Na początku XV wieku podzielono je na dwie części, co doprowadziło w konsekwencji do jego rozpadu. Nieudane próby zjednoczenia podejmował jeszcze Dayan Khaan. Od XVII wieku cała Mongolia pozostawała pod rządami Chin jako protektorat. W 1911 roku wybuchła rewolucja antychińska. Mongołowie szukali wsparcia w Rosji. W 1921 roku Rosjanie zajęli Mongolię Zewnętrzną i ustanowili rząd komunistyczny. W 1924 roku utworzono Mongolską Republikę Ludową. Nastał czas represji, zwłaszcza wobec arystokratów. Dopiero w 1951 roku Mongolia została oficjalnie uznana za niepodległe państwo. Od 1990 roku rozpoczęto proces demokratyzacji kraju.
Turystyka
Największym bogactwem Mongolii są jej mieszkańcy i niepowtarzalna kultura. W Mongolii żyje ok. 3 miliony osób. W połączeniu z ogromnym terytorium daje to niesamowity rezultat – na jeden kilometr kwadratowy przypadają tu dwie osoby. Wielu Mongołów żyje wciąż w społecznościach pasterskich, prowadząc tryb życia właściwy dla nomadów. Podczas podróży stepem można ich spotkać. Zawsze są przyjaźnie nastawieni i gościnni dla przyjezdnych. Coraz rzadziej spotyka się typowe jurty, ale wciąż sporo mieszkańców podróżuje konno.
Podczas pobytu w Mongolii na pewno warto spróbować swoich sił w jeździe konnej. Podróż w siodle przez step to niezapomniana przygoda. Okolice są doskonałe także do pieszych wędrówek, kajakarstwa i wycieczek rowerowych. Wrażenie robi kultura tutejszych plemion. Zupełnie odmienne od naszych obyczaje robią wrażenie zwłaszcza w zestawieniu z coraz bardziej rozpowszechnioną popkulturą.
Kiedy lecieć do Mongolii?
Mongolia jest bardzo słoneczna. Przeciętnie każdego roku jest tu 280 słonecznych dni. Zima wbrew pozorom jest dość długa i chłodna. Temperatury mogą sięgnąć nawet –35 stopni! Najbardziej deszczowe jest lato, ale wiosną za to występują burze piaskowe. Najlepiej więc odwiedzić Mongolię jesienią i szukać tanich lotów do Mongolii właśnie w tym okresie, na 2-3 miesiące przed planowanym lotem.