Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Kowna

Znajdź nas w social mediach

Kowno
Fot. zsoolt

Sobór Archanioła Michała
Na końcu aleji Laisves (Wolności), będącej główną pieszą arterią Nowego Miasta wznosi się charakterystyczny neobizantyjski sobór Archanioła Michała. Usytuowanie kościółka może nieco zaskakiwać. Ale trzeba pamiętać, że gdy powstawał w drugiej połowie XV wieku, były to przedmieścia Kowna. Wspomniane Nowe Miasto rozrosło się w wieku XIX. Dziś to główne skupisko knajp, sieciowych sklepów, butików, hoteli oraz muzeów.

Starówka
Centralnym miejscem starówki jest rynek. Część przylegających do niego kamieniczek ma gotyckie i renesansowe korzenie. Niektórym w latach 80. przywrócono pierwotny charakter - szczególnie w pierzei wschodniej dominuje czerwona cegła. Oryginalne elementy wnętrz - piwniczki i sklepienia - można obejrzeć przy okazji wizyty w ulokowanych w nich knajpkach i sklepikach. Wizytówką Kowieńskiej Starówki są odbudowane wieże dawnej twierdzy, smukła sylwetka szesnastowiecznego ratusza z cechami gotyku i baroku, pieszczotliwie zwanego "białym łabędziem

Katedra św. Piotra i Pawła
Najważniejszą świątynią Kowna jest zajmująca północno-wschodni narożnik rynku katedra św. Piotra i Pawła. Świątynia, uznawana za największą gotycką na Litwie, powstawała od 1413 r., a jej wznoszenie trwało ponad dwieście lat. Dzisiejszy wygląd to w głównej mierze efekt prac przeprowadzonych po pożarze w 1732 r. W głównej, bo w późniejszych latach do bryły doklejono jeszcze m.in. neogotycką kaplicę. We wnętrzach warto zwrócić uwagę na przepiękny barokowy ołtarz główny i ołtarze boczne. Katedra nie jest jedyną świątynią przy samym rynku. Prócz niej znajdują się tu jeszcze kościoły dawnych klasztorów Jezuitów i Bernardynek.

Dom Perkuna
Na południe od rynku, przy uliczce Aleksto znajduje się jeszcze jeden symbol Kowna. To tzw. Dom Perkuna. Wzniesiono ją w tym samym stylu - gotyku płomienistym - co wileński kościół św. Anny. Nazwa budynku pochodzi od znalezionej w nim niewielkiej figurki trzymającej wizerunek miasta, świątyń i trzech ryb. Uznano wówczas, że dom musiał być pogańską świątynią właśnie Perkuna.

Stary Zamek
Spacerując po starym mieście nie można pominąć zamku. Jego resztki, choć nie są za bardzo imponujące, świadczą o długiej i burzliwej historii miasta. Zamek w Kownie powstał jako jeden w całym pasie zamków na granicy między ziemiami litewskimi, a krzyżackimi. Uchodzi za najstarszy murowany na Litwie (gdy powstawał w XIII wieku, warownie stawiano głównie z drewna). Ruiny, które można obejrzeć dziś, są jednak nieco młodsze - pochodzą z drugiej połowy XIV wieku (poprzedni zamek zostało zniszczony przez Krzyżaków). To dwie narożne baszty i kawałek łączących je murów. Za nim, między Niemnem a Wilią rozciąga się dogodne miejsce do wypoczynku - rozległe tereny zielone z alejkami spacerowymi.

Muzea
Kowno jest prawdziwym miastem muzeów. Najciekawszym z nich jest tzw. Muzeum Diabłów. A w nim około trzech tysięcy figurek diabłów z niemal całego świata, zbieranych od 1906 roku. Miłośnicy sztuk plastycznych zapewne wstąpią do Muzeum Sztuki im. Eiurlionisa z dziełami tego litewskiego twórcy, ale również litewskim malarstwem i rzeźbą. Inną placówką o podobnym charakterze jest Galeria Sztuk Pięknych z dziełami m.in. Rembrandta, Maneta i Renoira. Miłośnicy twórczości Adama Mickiewicza na pewno skuszą się na spacer do Doliny Mickiewicza. Zalesionej dolinki nad niedużym potokiem. Znajduje się na nim głaz z wyrytymi - podobno przez samego wieszcza - literami A M. Ponoć pod nim powstawała "Grażyna". Muzeum im. M.K.Čiurlionisa eksponuje obrazy wielkiego litewskiego geniusza stawianego na równi z M.Chagalem, K.Malewiczem. Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego zapoznaje z historią Litwy, wybitnymi osobistościami.
Inny charakter ma Muzeum IX Fortu. Jest to część twierdzy z okresu zaborów. W latach międzywojennych znajdowało się tu więzienie, natomiast w okresie nazistowskiej okupacji - obóz śmierci.

Morze Kowieńskie
Sztuczny akwen wodny na Niemnie zwany Morzem Kowieńskim (Kauno marios). Prócz świetnych warunków do plażowania i uprawiania sportów wodnych znajduje się tu klasztor Kamedułów w Pożajściu. Położony jest w południowo-wschodniej części miasta uznawany jest za jeden z najcenniejszych obiektów barokowych na Litwie. W skład zespołu wchodzą zabudowania klasztorne, budynki gospodarcze, ogród, eremy mnichów oraz wznosząca się nad całym założeniem kopuła pięknego kościoła Nawiedzenia NMP.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna15 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź