Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Komunikacja na Litwie

Znajdź nas w social mediach

Najlepszym i najszybszym środkiem transportu na Litwę jest samolot. Na trasie Warszawa-Wilno samoloty PLL LOT latają 1-2 razy dziennie. Tanie linie lotnicze w Polsce nie obsługują połączeń na Litwę, a ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Polski i Litwy nie opłaca się podróżować tanimi liniami z innych krajów. Najpopularniejszym przewoźnikiem w państwach nadbałtyckich jest łotewski Airbaltic

Innym sposobem dotarcia na Litwę jest autobus. Jest to najtańsza forma dojazdu na Litwę, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w północno-wschodniej Polsce. Codziennie kursują autobusy na trasach Warszawa-Wilno, Warszawa-Ryga (przez Kowno) i Gdańsk-Wilno, a kilka razy w tygodniu do Wilna jeżdżą także autobusy z Białegostoku, Suwałk, Olsztyna i Krakowa.

Autobusy to najpopularniejszy środek transportu publicznego także na Litwie. Ich standard jest dość wysoki, gdyż są to głównie sprowadzane z Zachodu używane mercedesy, many, itp. Niemniej jednak na krótkich liniach lokalnych wciąż spotyka się nieprawdopodobne, rozklekotane i dymiące konstrukcje radzieckie, standardem i wyposażeniem zapierające dech w piersiach przybyszom z zagranicy. Mimo mało zachęcającego wyglądu te siermiężne pojazdy potrafią nieraz zadziwić osiąganymi prędkościami. Najwyższy komfort oferują klimatyzowane autobusy piętrowe, które kursują między Wilnem, Kownem, Szawlami, Poniewieżem i Połągą.

Na mapie koleje litewskie prezentują się zupełnie porządnie, ale konfrontacja z rzeczywistością - mimo niezłego poziomu usług - nie wypada tak dobrze. Połączeń jest niewiele, a na wielu trasach pociągi kursują tylko w dni robocze albo tylko w ruchu towarowym.

Drogi na Litwie są dobre, oznakowanie i warunki podróżowania nie różnią się od polskich, można więc polecić ten sposób transportu. Wiele miast połączonych jest autostradami, toteż do celu dojedziemy szybko i wygodnie. Granicę przekroczyć można w przejściach Ogrodniki - Lazdijai oraz Budzisko - Kalvarija.

Mikrobusy, zwane na Litwie maršrutinis, stanowią środek komunikacji aglomeracyjnej w Wilnie i Kownie, uzupełniając ofertę komunikacji miejskiej oraz kursują na najbardziej uczęszczanych szlakach międzymiastowych - autostradami w kierunku Wilna, wokół Kłajpedy i Połągi oraz w uzdrowiskach, takich jak Druskieniki czy Birsztany.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 114 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ11 ofert od 385 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 126 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 114 Sprawdź