Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Jemenu

Znajdź nas w social mediach

Sana

sana
Sana stolica Jemenu
Fot. sxc.hu

Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem. Stolica kraju, liczy ponad 2 tysiące lat, leży na starym szlaku karawanowym z Mekki do Edenu. Warto przede wszystkim zwiedzić Stare Miasto, z labiryntem wąskich uliczek, przepiękną architekturą i wyjątkową atmosferą. Jest to ogromny kompleks starych, wysokich kamienic, z których około 6,5 tysiąca zostało zbudowanych jeszcze przed XI wiekiem. Cała Starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przez prawie piętnaście stuleci niedostępne dla Europejczyków miasto owiane było legendą.

Wadi Dhahr

Dolina Wadi Dhahr znajduje się tylko piętnaście kilometrów na północny-zachód od Sany. Znajduje się tu najpopularniejszy budynek w Jemenie - Dar al-Hajar, wybudowany na szczycie skały. Wstęp do środka kosztuje około 500 riali.

Wadi Hadramaut

Region znajdujący się we wschodnim Jemenie, nad zatoką Adeńską. Jego nazwa oznacza po arabsku „nadeszła śmierć”. Na tym obszarze jest naprawdę gorąco (latem nawet 50°C). Produkuje się tu miód. Najważniejszym miastem w regionie jest Szibam, 400 letnie miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Średniowieczne mieszczańskie domy w Szibam mają osiem pięter i są wykonane z ubitej gliny i wysuszonych na powietrzu cegieł. Szibam nazywane jest czasami Manhattanem pustyni, właśnie ze względu na te wysokie budowle znajdujące się na małym obszarze o wymiarach 250x150 m. Niestety jest stale oblegane przez turystów. Znacznie rzadziej odwiedzanym, choć równie ciekawym miastem w Hadramaucie jest Tarim, gdzie podobno znajduje się aż 365 meczetów - tyle, ile dni w roku. Przed stu laty ekscentryczny indonezyjski biznesmen Al-Kaf wzniósł w Tarimie kilka pałaców w kolorze pustyni. Wykonane z żółtego piaskowca budowle w niczym nie przypominają architektury muzułmańskiej. Ich styl bywa określany mianem baroku jawajskiego. W jednym z pałaców urządzono maleńkie, choć naprawdę godne uwagi muzeum. Wśród zakurzonych, nie konserwowanych eksponatów można tam spotkać stare, lecz wciąż zdatne do użytku adaptery z początków XX w. Są tam także płyty analogowe z muzyką arabską, a nawet z nagraniami Nata “Kinga” Cole'a!

Marib

Marib to małe miasteczko, oaza w Jemenie. Leży w odległości około 130 km na wschód od Sany. Miasto otaczają fragmenty murów obronnych. Wśród odkrytych ruin znajduje się świątynia Boga Księżyca. Miasto było stolicą starożytnego królestwa Saby. Można tu zobaczyć pozostałości świątyni i pałacu Bilkis z inskrypcjami wykonanymi pismem południowoarabskim, a także resztki starożytnej wielkiej tamy. Umożliwiała ona nawadnianie terenów o powierzchni ponad 1 600 ha. Dzięki temu w królestwie Saba mogło rozwinąć się rolnictwo stanowiące źródło bogactwa tej monarchii.

Zabid

Zabid to miasto uniwersyteckie w Jemenie. Położone jest na nizinie Tihama. Zostało założone w 819r. Duchowym centrum Zabidu jest Wielki Meczet z przyległymi szkołami religijnymi. Architektura wzniesionych tu budowli odznacza się bogactwem dekoracji stiukowych pokrywających fasady domów i framugi drzwi. Stare miasto Zabidu również wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Tihama

Tihama jest wąską, w przeważającej części pustynną lub półpustynna krainą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. W szczególny sposób od pozostałej części Jemenu odróżnia ją nizinne ukształtowanie powierzchni, wysokie temperatury oraz niewielkie wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Charakterystyczne dla tego regionu są maleńkie chatki kryte liśćmi palmowymi, bardzo ciemna skóra rdzennych mieszkańców oraz najwyższy w Jemenie odsetek żeńskich obrzezań. Tę niepowtarzalną egzotykę można najlepiej poznać w Al-Chaucha - maleńkiej wiosce rybackiej w południowej części Tihamy. Tam właśnie znajduje się jedyny w Jemenie hotel pod gołym niebem.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!