Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Jemenu

Znajdź nas w social mediach

Jemeńska kobieta pasąca owce
Fot. sxc.hu

Jemen to państwo położone w południowo-zachodniej Azji. Zajmujące cały południowy kraniec Półwyspu Arabskiego nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńską i Morzem Arabskim. Arabskie słowo „yimin” ma dwa znaczenia: położony po prawej stronie albo szczęśliwy. Zatem nazwę Jemen można przetłumaczyć jako szczęśliwy kraj po prawicy Allaha. Rozwinięty już w starożytności handel, tajemnicze, wyjątkowo bajkowe miasta i biblijny krajobraz z urodzajnymi ziemiami – to wszystko sprawiało, że kraj zasłużył na swą nazwę.

Historia

Dzieje Jemenu Północnego i Południowego są odmienne. W starożytności Jemen Południowy tworzyły państwa plemienne, rozwijające się dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem, Indiami, Afryką. Kraina ta często przechodziła pod panowanie kolejnych władców. Zanim na początku XIX wieku została zajęta przez Brytyjczyków, znajdowała się pod jurysdykcją kolejno Rzymian, Persów, Arabów i Turków. W 1969 r. proklamowano niepodległość Ludowej Republiki Jemenu Południowego, która rok później przyjęła nową konstytucję i zmieniła nazwę na Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu. Jemen Północny w starożytności tworzyły państwa Main (XII-VII w p.n.e.) i Saba (X/XI w. do II w. p.n.e.). Potem ziemie te znalazły się we władaniu Himjarytów, potem zaś Etiopczyków. W VII w. obszar ten został przyłączony do kalifatu arabskiego. Od XVI w. wchodził w skład imperium osmańskiego. Dopiero po I wojnie światowej powstało Królestwo Jemenu. W 1962 r. obalono monarchię i proklamowano Jemeńską Republikę Arabską. Oba państwa zjednoczyły się w 1990 roku. Pierwsze demokratyczne wybory miały miejsce w 1993. Rok później doszło do próby secesji dawnego Jemenu Południowego i wybuchu krótkiej wojny domowej, która zakończyła się zwycięstwem wojsk rządowych.

Warto wiedzieć, że Sabejczycy, którzy zamieszkiwali w starożytności Jemen, tworzący legendarne plemię Saba, dysponowali wysoką, jak na owe czasy, rozwiniętą techniką. Ich dziełem była legendarna tama w okolicy miasta Marib. Źródłem ich bogactwa był handel między Dalekim Wschodem, a krajami basenu Morza Czerwonego i Śródziemnego.

Atrakcje

Jemen to kraj, który do dzisiaj zachował swą autentyczność i wyjątkowy charakter. Najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem jest stolica kraju Sana, położona na wysokości 2170 m n.p.m. przy starym szlaku karawanowym z Mekki do Adenu. Sana słynie z oryginalnych, jemeńskich, glinianych wieżowców (głównie 4-6 pięter) z ozdobnymi białymi alabastrowymi fasadami i polichromią. Atrakcjami miasta są też: tureckie fortyfikacje, wiele meczetów, pobliskie góry, kilka wysokiej klasy hoteli oraz arabskie targowiska. Interesujące dla turystów,a zarazem bardzo dobrze przygotowane na ich przyjecie jest również miasto Aden. Zostało ono zbudowane na stożku wygasłego wulkanu. Znajdują się tam między innymi ruiny himjaryckie, arabskie pałace, osmańskie fortyfikacje oraz wiktoriańskie budowle.Cenne zabytki znajdują się też w: Marib (sabejskie świątynie, ruiny wielkiej tamy sprzed 2 tys. lat), Sirwah (świątynie himjaryckie), Zabid (układ Xll-wiecznego miasta), Taizz, Ibb (jemeńskie wieżowce i meczety), Al-Hudajda (port i stare miasto) i Mokka (dawny główny port wywozu słynnej kawy arabskiej).

Kiedy lecieć?

Jemen leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Niektóre regiony na północy i północnym wschodzie kraju (pustynia Ar-Rub al-Chali) pozbawione są opadów przez 5-10 lat. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od 25°C na nizinach nadbrzeżnych do 13°C w górach. Średnie temperatury lipca wahają się od 32°C na nizinach do 20°C w górach. Na wybrzeżu temperatura latem osiąga nawet 50°C. Najlepszą porą na wizytę w tym kraju jest wiosna i jesień, kiedy temperatury są nieco niższe niż latem.

Jeśli zdecydowaliście się na podróż do tego fascynującego kraju zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki! Portal www.tanie-loty.com.pl oferuje bilety lotnicze do Jemenu w naprawdę atrakcyjnych cenach! Zapraszamy do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi oryginalną kulturą i niezwykłą gościnnością!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź