Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Sany

Znajdź nas w social mediach

sana
Sana panorama miasta
Fot. sxc.hu

Sana (nazywana często Sanaa albo San'a) to stolica zjednoczonego Jemenu. Miasto, położone na równinie, na wysokości 2200 m n.p.m., otoczone górami Aiban oraz Jabal Nuqum. Zaliczane jest do jednych z najstarszych na świecie. Na pierwszy rzut oka jest to duże, nowoczesne miasto z ruchliwymi ulicami, wszechobecnymi samochodami i smogiem. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie na każdym kroku widać, jak ważna jest dla jego mieszkańców głęboko zakorzeniona tradycja. Nadal spotkać tu można mężczyzn noszących u pasa dżambiję (tradycyjny, jemeński nóż) i kobiety z twarzą zasłoniętą nikabem, ubrane w czador.

Historia

Sana zamieszkiwana jest od ponad 2,5 tys. lat. Według legendy miasto zostało zbudowane na rozkaz Sema, jednego z synów Noego, wkrótce po spłynięciu wód potopu. Jeśli wierzyć tradycji to Sana mogłaby być jednym z pierwszych miejsc na ziemi zasiedlonych przez człowieka. Miasto przez wieki znane było pod nazwą swojego założyciela jako Miasto Sema (Sam). Wielokrotnie było podbijane między innymi przez Himjarytów, Etiopczyków, Persów. W VII wieku dostało się pod panowanie muzułmańskie, a jej mieszkańcy przyjęli islam. Od 1516 Sana była częścią imperium osmańskiego. Podczas walk religijnych w 1872 roku przeszła pod kontrolę imamów zajdyckich. Od 1962 była stolicą Jemeńskiej Republiki Arabskiej, a od 1990 jest stolicą zjednoczonej Republiki Jemeńskiej. Przez długi okres miasto nie było dostępne dla turystów, co sprawia, że jego mieszkańcy do dzisiaj pozostali wierni swoim tradycjom i kulturowym zwyczajom.

Atrakcje

Sercem miasta, i jego najstarszą częścią zarazem, jest Stara Sana. Jest to jedyne w swoim rodzaju w skali świata Stare Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakteryzuje się labiryntem wąskich uliczek, przepiękną architekturą i wyjątkową atmosferą. Jest to ogromny kompleks starych, wysokich domów przypominających wieże. Około 6,5 tysiąca z nich zostało zbudowanych jeszcze przed XI wiekiem. Stara Sana otoczona jest glinianymi murami o wysokości 6-9 metrów. Centralnym punktem miasta jest główna brama Bab Al-Yaman (drzwi Jemenu – jedna z 6 bram strzegących wejścia do miasta). Z jej dachu można podziwiać fascynujący labirynt małych i wąskich uliczek. Na terenie starego miasta znajduje się także 106 meczetów (w tym Wielki Meczet al-Jami'a l-Kabir, jeden z najstarszych na świecie) i 12 łaźni.

Sana ze swoim labiryntem wysokich domów jest rzeczywiście niepowtarzalna. Za sprawą swojej wyjątkowej architektury przez długie wieki pozostawała legendarnym miejscem, które mogłoby posłużyć za scenerię baśni z „Tysiąca i jednej nocy”. Wiele dni można penetrować jej zakamarki, nie trafiając dwa razy w to samo miejsce. Na przekór wiekom prawie nienaruszone Stare Miasto Sany, prezentuje się niby pustynny miraż, tak samo jak pięćset i tysiąc lat wcześniej.

Jeśli wybieracie się do Sany by podziwiać jej wyjątkowe Stare Miasto, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki atrakcyjnych biletów lotniczych! Sprawdźcie nasze promocje na bilety do Sany!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!