Treść strony

zwiedzanie-iranu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Iranu

Znajdź nas w social mediach

iran_zwiedzanie
Persepolis
Fot. sxc.hu

Persepolis

Persepolis – „miasto królów” zbudowane ok. 520 r. p.n.e. na rozkaz króla Dariusza I na równinie Marr Dasz. Na sztucznym wzniesieniu, o powierzchni 125 tys. m kwadratowych powstało najwspanialsze dzieło sztuki persko-achemenidzkiej. Możemy podziwiać tu pałace, skarbiec, pozostałości haremów. O świetności perskiego państwa przypominają dziś tylko fragmenty budowli i części płaskorzeźb. Wszystko, co można dziś podziwiać stanowiło kiedyś wyjątkowe miasto, z przepięknym pałacem, wieloma zachwycającymi budynkami i ogromnymi grobowcami. Szkoda, że do czasów dzisiejszych przetrwały tylko ruiny. Dobrze poczuja się tu jednak historycy i archeolodzy.

Teheran

Teheran jest stolicą i największym miastem Iranu. Liczy około 7 mln osób w granicach miasta i ponad 8 mln mieszkańców w zespole miejskim. Miasto leży w odległości 100 km na południe od Morza Kaspijskiego, u stóp gór Elbrus, na wysokości 1200 m n.p.m. Najstarsze wzmianki o mieście znajdują się w źródłach arabskich z VII w. To, co warto zobaczyć w Teheranie to muzea i zespół pałacowy. Miasto uwazane jest za chaotyczne i nie jest przyjazne turystom.

Ezmirghan

Ezmirghan to oaza położona na pustyni. Warto przyjechać tu by poczuć tu klimat jak z tysiąca i jednej nocy. Niesamowite, że takie cudowne miejsce istnieje pośród skał i piasków pustyni.

Esfahan (Isfahan)

Najwiekszą atrakcją miasta jest największy Meczet w Iranie oraz drugi największego na świecie plac po chińskim Tiananmen - Plac Immama Khomeiniego. Znajdziemy tu tez piekne ormiańskie kościołu i kilka zabytkowych mostów na rzece Zayandeh.

Choqa Zanbil (Chogha Zanbil, Tchogha Zanbil)

W Czonga Zanbil położonym w zachodnim Iranie koło Suzy znajduje się monumentalna budowla w kształcie wieży, zaliczana do najwspanialszych zabytków kultury Elamu z 1275-1240 r. p.n.e. Budowla zwana zgodnie z umieszczonym na niej napisem „najwyższą świątynią” poświęconą dwóm bóstwom: męskiemu i żeńskiemu. Tworzyła centrum okręgu kultowego. Uważana jest za najstarszą budowlę w Iranie i najlepiej zachowaną tego typu budowlą na świecie. Całe miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNSECO.

Yazd

Yazd to jedno z najstarszych miast świata. Przez wielu turystów uważane jest za najp[iekniejsze miasto Iranu. Miasto jest otoczone ze wszystkich stron pustynią. Najciekawszym miejscem jest starówka z domami zbudowanymi z cegieł glioniano-piaskowych. Warto też zobaczyć kompleks Amir Chekhmag, przepiękną Świątynię Ognia, a potem odpocząć w ogrodach Doulat Abad.

Mashad

Jest to drugie co do wielkości miasto w Iranie, będące jednocześnie drugim, zaraz po Mecce, świętym miastem Szyitów. Przez cały rok pełno jest tu pielgrzymujących muzułanów. W Mashad warto przede wszystkim zobaczyć świątynię z grobowcem Immama Rezy. Szkoda tylko, żr do większości meczetów i świątyń nie mogą wejść niewierzący - tzn nie wyznający Islamu.

Shiraz

Shiraz był kiedyś stolicą Persji. Dzisiaj miasto nazywane jest "miastem poezji, wina, róż i słowików". Także obecnie Shiraz odgrywa dość dużą rolę w kulturze i sztuce Iranu. Pośród wielu zabytków warto wspomnieć o twierdzy Karima Khana. Nie można też przegapić grobowca Hafeza a także mini muzeum Shah-Cheragh.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź