Treść strony

tanie-loty-do-teheranu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Teheranu

Znajdź nas w social mediach

teheran
Plac Shahyad w Teherenie
Fot. Dreamstime

Teheran to kilkunastomilionowa stolica Iranu, w której nowoczesne wieżowce, estakady i publiczne parki z egzotyczną roślinnością, w starych dzielnicach ustępują miejsca gwarnym bazarom i labiryntom nastrojowych uliczek. Miasto, leżące u stóp pasma górskiego Elburs na wysokości około 1500 metrów n p.m., nie wyróżnia się spośród innych irańskich miast ilością zabytków. Panuje tu olbrzymi ruch, zgiełk, dodatkowo często nad miastem unosi się smog. Często traktuje się je jako punkt wypadowy do innych ciekawszych miejsc. Większość turystów przylatuje do Teheranu, gdyż to tutaj znajduje się największe międzynarodowe lotnisko w Iranie oferujące bezpośrednie połączenia z największymi stolicami europejskimi.

Początki historii Teheranu nie są znane. Przez długi czas miasto rozwijało się w cieniu dużo większego ośrodka miejskiego Rej, ważnego ośrodka na Jedwabnym Szlaku, zniszczonego w XIII wieku przez Mongołów. Teheran został stolicą Persji w dniu koronacji Aghi Mohammada w 1795 roku i pozostaje nią nieprzerwanie do dziś. W latach 1921-1941 gruntownie przebudowano miasto. W czasie II wojny światowej Teheran został zajęty przez wojska brytyjskie i sowieckie. Zaś w 1943 roku w mieście odbyła się tzw. konferencja teherańska. 1 kwietnia 1979 roku, w Teheranie miała miejsce wielka rewolucja – były strzały na ulicy, a rozjuszony tłum witał powracającego z wygnania Ajatollaha Chomeiniego - nowego przywódcę duchowego kraju. Był to koniec rządów dynastii Pahlavi i starego systemu. Powstał kraj, w którym władza została oddana w ręce duchownych. Zerwano wszelkie kjontakty ze światem zachodnim, zaś do  codziennego życia wprowadzono zasady Koranu. Ostatnie zamieszki związane z wyborami prezydenckimi sprawiły, że w Teheranie znowu zrobiło się dość niebezpiecznie.

 

Wśród zabytków Teheranu warto zobaczyć Muzeum Narodowe z licznymi eksponatami z czasów świetności Persji, a także Białe Muzeum - były pałac ostatniego szacha Iranu Rezy Pahlavi. Warto też zwiedzić olbrzymi meczet Imama Chomeiniego i rozległy bazar. Ciekawa może być także wizyta Muzeum Dywanów (w końcu to przecież stąd pochodzą te najsłynniejsze, bezcenne dywany liczące często ponad 500 lat).

Na terenie miasta leży najdłuższa ulica Bliskiego Wschodu - Waliasr - ciągnąca się z centrum Teheranu na północ przez ponad 80 km. Na jej trasie znajduje się wiele dużych placów takich jak: plac Waliasr, plac Wanak, plac Tadżrisz - pełnią one rolę punktów odniesienia.

Mimo że oficjalną religią Iranu jest islam szyicki, Teheran stanowi dom dla wielu wyznawców innych wyznań. Mieszkają w nim chrześcijanie, żydzi perscy, zaratusztrianie oraz wyznawcy bahaizmu.

Teheran jest dość otwarty i nowoczesny, co daje się zauważyć przyglądając się jego mieszkańcom. Wśród atrakcji, jakie oferuje miasto nie można zapomnieć o otaczających je górach. Zimą nie brakuje tu śniegu, zatem można uprawiać tu sporty zimowe w jednym z pięciu okolicznych ośrodków narciarskich.

Wyjeżdżasz do Teheranu? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Teheranu. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Teheranu. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki tanich połączeń lotniczych!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź