- Szczegóły
- wtorek, 17 wrzesień 2024 15:03
Zwiedzanie Indonezji
Znajdź nas w social mediach
Indonezja - zachód słońca |
Fot. Fadil Basymeleh |
Świątynie na wyspie Jawa
Większość najpiękniejszych zabytków Jawy to zarazem zabytki hinduizmu lub buddyzmu. Najwięcej z nich zostało zbudowanych pomiędzy VIII a X wiekiem. Większość mieszkańców Jawy od zawsze wyznawała islam, jednak wrodzona indonezyjska tolerancja sprawiła, że – co w wielu innych państwach byłoby niemożliwe – miejsca kultu innych wierzeń pozostały dobrze zachowane i niezniszczone. Do najważniejszych zabytków wyspy, ale zarazem całej Indonezji, należy świątynia Borobudur. Mimo tego, że otaczają ją groźne wulkany, nie zmienia to jej przytłaczającego charakteru. Świątynia jest naprawdę ogromna i majestatyczna. Prawdopodobnie jej budowa trwała prawie 80 lat, a by ją ukończyć konieczne było wykorzystanie 1,6 mln bloków z kamienia wulkanicznego. Warto wspiąć się na szczyt, by móc podziwiać cudowne krajobrazy. Według lokalnych podań, jeśli ktoś podejmie się wejścia na szczyt i będzie myślał o jednym, konkretnym życzeniu, po dotknięciu posagu Buddy jego życzenie się spełni. Borobudur jest złożone z kilku poziomów. Pierwsza jest baza, platforma, na której wybudowane są pozostałe części obiektu. Pokryta jest licznymi płaskorzeźbami. Położone wyżej cztery kwadratowe tarasy również pokrywają płaskorzeźby przedstawiające życie Buddy i moment jego oświecenia. Kolejne tarasy mają okrągłe kształty, znajdują się tu liczne pomniki Buddy, niestety w większości słabo zachowane. Wszędzie w Borobudur można natknąć się na konstrukcje nazywane „stupa” - są to proste budowle kultu buddyjskiego, zazwyczaj używane jako relikwiarze. Wewnątrz buddyści umieszczają figury Buddy. Stupa jest dla nich symbolem oświecenia. Borobudur ma swoje muzeum, chociaż nie ma tam wybitnie ciekawych ekspozycji. Warte obejrzenia mogą być zdjęcia kompleksu świątynnego z XIX wieku, to znaczy jeszcze sprzed czasów renowacji.
Yogyakarta
Spokojne, zielone miasto położone w centralnej części Jawy. Yogyakarta jest położona u podnóża wulkanu, ale pomimo tego paradoksalnie można tutaj odpocząć od zgiełku i chaosu wszechobecnego w Dżakarcie. To centrum jawajskiej kultury. Najpiękniejszym zabytkiem jest Wodny Zamek Tamansari. Częściowo zrujnowany, niegdyś służył jako ogrody dla sułtana Hamengkubuwono, który zlecił ich budowę w 1758 roku. Jest tu wiele basenów, efektownych łuków i podziemnych przejść. Zamek jest częścią kompleksu Kraton, również stworzonego przez sułtanów. Można tu obejrzeć sułtański dwór, muzeum powozów, piękne ogrody i najstarszy meczet Yogyakarty. Innymi ciekawymi zabytkami miasta są starożytne świątynie Candi.
Park Narodowy Komodo
Składa się z trzech dużych wysp: Komodo, Rinca i Padar, oraz kilku mniejszych. Te wulkaniczne wyspy są zamieszkałe przez prawie 6 tysięcy waranów z Komodo, gigantycznych jaszczurek, których długość może wynieść nawet 3 metry, a waga – 150 kg. Warany są największymi żyjącymi jaszczurkami, a park narodowy założono by nie dopuścić do ich wyginięcia. Warany są najważniejszą atrakcją, tym bardziej, że nie występują już w żadnym innym miejscu świata. Po wyspach można się przemieszczać tylko pieszo - nie ma tutaj dróg. W parku narodowym panuje bardzo wysoka temperatura, sięgająca 40 stopni. Jeśli decydujesz się przyjechać na wyspy, musisz wynająć przewodnika. Jest to konieczne, gdyż warany mogą być niezwykle niebezpieczne, gdy atakują. Warany przez miejscowych są nazywane „ora”.
Prambanan
Zbudowany w X wieku kompleks hinduskich świątyń, zlokalizowany w pobliżu Yogyakarty. Pomysłodawcą budowy było Królestwo Mataram. Obok leżącej niedaleko świątyni Borobudur Prambanan jest najpiękniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Indonezji, jego konstrukcja jest oparta na wysokich, strzelistych, podobnych nieco do piramidy wieżyc. Warto zauważyć, że pierwotnie kompleks składał się aż z 232 świątyń, niestety niektóre nie przetrwały do dziś. Najwyższa ze świątyń sięga 47 m. Głównym zabytkiem kompleksu jest Candi Loro Jonggran, podzielona na kilka części. Główny plac otaczają kamienne ściany, stoi na nim sześć ustawionych w rzędy świątyń. Drugi plac znajduje się niżej, zbudowano na nim pomniejsze świątynie, najniżej położony jest ostatni plac. Odwiedzając Prambanan możemy obejrzeć liczne pomniki bóstw hinduskich: stwórcę Brahmę, opiekuna Wisznu, boga wieczności Sziwę, ale także mniej znanych w Europie, jak Ganesha (bóg o głowie słonia).
Bunaken
Jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla fanów nurkowania. Mimo że wyspa jest nastawiona głównie na przybycie fanów tego sportu, dla mniej aktywnych również ma coś do zaoferowania. Można tu obserwować delfiny, wędkować lub po prostu odpoczywać na piaszczystej plaży.
Jezioro Toba
Ogromne jezioro położone na terenie Sumatry. Jest długie na 100 km, a szerokie na 34. Co ciekawe, powstało w nieczynnym wulkanie Toba, którego erupcja przed tysiącami lat mogła doprowadzić do zmian klimatycznych na całym świecie. Powierzchnia jeziora jest większa niż całego Singapuru, a na jego środku znajduje się wyspa Pulau Samosir, zamieszkana przez plemię Batak.
Nanggroe Aceh Darussalam
Aktualnie często nazywane w skrócie po prostu Aceh. Jest to teren położony na północnym krańcu Sumatry, bardzo ucierpiał podczas tsunami w 2004 roku. Zaskakująco szybko przebiega jednak proces odbudowy. Turysta styka się tu z piękną, dziką przyrodą. Dla przykładu, rzeka Alas oferuje dogodne warunki dla wielbicieli spływów tratwą. Gunung Leuser, szczyt o wysokości 3404 m jest zaś mekką wielbicieli wysokogórskich wycieczek. Wyspa Weh to miejsce, w którym znajduje się wiele szkółek nurkowania. Jeśli chodzi o zabytki, to imponująco prezentuje się meczet Baiturrahman, perełka architektury islamskiej. Białe ściany, dwa minarety i pięć kopuł tworzy wspaniały wizerunek, zwłaszcza w nocy, gdy meczet jest efektownie podświetlony.
Park Narodowy Bromo-Tengger-Semeru
Jego nazwa wywodzi się od najwyższego (Semeru) i najpopularniejszego szczytu (Bromo). Terytorium jest zamieszkane przez ostatnich przedstawicieli hinduskich wyspy Jawa, plemię Tengger. Okolica jest niezwykle atrakcyjna dla turystów lubiących podziwiać piękne krajobrazy i wysokie szczyty. Semeru wznosi się na wysokość 3676 m i jest najbardziej aktywnym wulkanem w całej Indonezji. Co kilkadziesiąt minut wydobywają się z niego chmury dymu i pary, co sprawia naprawdę niezwykłe wrażenie.
Bengkulu
Niegdyś znane jako Bencoden, to tutaj Sir Stamford Raffles wylądował odwiedzając Indonezję po raz pierwszy. Do dziś w mieście można odczuć wpływ imperium brytyjskiego. Do najciekawszych zabytków należy Fort Marlborough, zbudowany w latach 1714-1719. Po odnowieniu jest otwarty dla odwiedzających. Innym ciekawym miejscem jest Rezydencja Sukarno, pierwszego prezydenta Indonezji, dzisiaj służąca za jego muzeum.